içimdeki SEN gibi…

Soykırımı İnkarı Suç Sayan Yasa Kabul Edildi

Günlerdir tartışılan ve sonucu merakla beklenen “Ermeni soykırımı’nı inkâr etmeyi suç sayan yasa tasarısı Fransa Senatosu’nda kabul edildi.”

Uzun süren tartışmalar sonucu kabul edilen yasa tasarısı beklendiği gib Fransa Senatosunda kabul edildi. Taarının kabul edilmesini engellemeye yönelik girişimler sonuçsuz kaldı. Senatoda görüşmeler sırasında verilen önergeler tasırıyı engellemeye yetmedi.

Soykırımı İnkarı Suç Sayan Tasarı Senatoda Kabul Edildi

Fransa Senatosu’nda ‘Sözde Ermeni soykırımı‘nı inkâr etmeyi suç sayan yasa tasarısını oylama işlemi tamamlandı. Senatodan yapılan açıklamay göre yasa tasarısı senatoda kabul edildi.

Tasarı iki maddeden oluşuyor. Önce birinci madde üzerinde yapılan görüşmeler tamamlandı ve oylamaya geçildi. Yapılan oylama sonrsında Tasarının 1. Maddesi kabul edildi.

Soykırımın İnkarını Suç Sayan Tasarı Kabul Edidi

Senato’da ilk olarak hükümet adına parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier söz aldı. Ollier ‘soykırım’ın zaten daha önce kabul edildiğini, şu anda ele alınan yasanın sadece ‘soykırım’ın Fransız kanunalarına uyarlandığını belirtti. Ollier konuşmasında şunları söyledi:

Yasa Neleri İçeriyor?

“Yasa önerisine bakarsak bu yasa neyi içeriyor? Kanunlarımızn tanıdığı soykırımları reddetmekten bahsediyoruz. Bunları reddetmeye ceza konuluyor.

Ermeni Soyıkırımını İnkar Edenlere Hapis Cezası

Yahudi soykırımı için de kondu mesela! Bütün bu Fransz kanunları tarafından tanınmış soykırımları düşünmemiz lazım. Hepsinin aynı şekilde cezalandırılması lazım. Buradaki önergeye bakarsak bu şartları göz önünde bulundurulması gerekir.” dedi.

“Yasa Yabancı Düşmanlığına Karşı”

“İlk maddeye baktığımız zaman 1981′de ilk yasa kabul edilmişti. Burada soykırımı reddedenlere bir ceza öngörülmekte. İkinci maddede insanlığın ve bu soykırıma maruz kalan insaları desteklemek ve korumak için bu yasanın getirildiği yer alıyor.

“Yabancı düşmanı hareketlerı kısıtlamak için ortaya konmuştur. Bunun içinde Yahudi soykırımını da cezalandıran yasalar kondu. Bu çalışmaları yapan Avrupa Birliği’nde 12 ülke var.”

Senato Önünde Karşılılı Gösteriler Yapıldı

Tasarının görüşülmesinden önce Fransa’daki Türk vatandaşları, ellerinde Türk ve Fransız bayraklarıyla, senatonun ana giriş binası yanında toplandı. Türkler, ”tarihi olaylara parlamentolar değil tarihçiler karar versin”, ”ifade özgürlüğünü ihlal eden yasa teklifine hayır” yazan pankartlar taşıyan Türkler’in gösterisi sürerken, Ermeniler de senato binasının ön bölümündekendileri için ayrılan bölümde gösteri düzenliyor.

Teklife Karşı Çıkan Senatörlerden Anayasa Hazırlığı

Tasarı oylamaya gelmeden önce Fransız senatörlerden bir son dakika atağı yaşandı. Senatör Nathalie Goulet,kendisi gibi teklife karşı çıkan senatör ve milletvekillerinin, yasanın geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesi‘ne gidecekleriniaçıkladı.

Gerek Senato’da, gerek Meclis’te Fransız anayasasına aykırı olduğu gerekçesiyle çok sayıda milletvekili ve senatörün teklife sıcak bakmadığını belirten Goulet, “Biz tüzüğe göre en az 60 milletvekili ve senatörün imzasını toplayıp, daha sonra yasanın bozulması için Anayasa Mahkemesi’ne gitmeye hazırlanıyoruz” dedi.

Fransa İtidal Çağrısını Yineledi

Oylama öncesinde Fransa Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifinin senato gündemine gelmesinin ardından Türkiye’den gelen sert tepkilere ilişkin yaptığı “itidal” çağrısını yineledi.

Bakanlık Sözcüsü Bernard Valero, “Türkiye’yi önemli bir müttefik” olarak niteledi ve ”Türkiye’ye itidal çağrısı yapıyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ortak ve müttefik. Türkiye ile ikili ve bölgesel konularda ve bütün alanlarda ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz” dedi.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Ermeni soykırımını inkarı suç sayan tasarının senatoda kabul edilmesinden sonra ne olacak? Bu konuda bir çok senaryolar dile getiriliyor.Bunlardan biri Anaysa Mahkemesine gidilmesi. Yasa, Anaysa Mahkemesine götürülürmü götürülmezmi zaman içerisnde belli olacak. Eğer götürülürse Anayasa Mahkemesinde ne gibi karar çıkar belli değil. Tüm bu soruların cevabı ileriki zamanlarda belli oalcak.

Soykırımı İnkar Edenlere Hapis ve Para Cezası

Bundan böyle Fransa topraklarında “Ermeni soykırımı yaşanmamıştır” diyenlere hapis cezası ile birlikte 45 Avro para cezası verilecek.

-alıntıdır-

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: