içimdeki SEN gibi…

Aşk Dersi ..

John Blanchard oturduğu banktan kalktı, üzerindeki denizci üniformasını düzeltti ve şehrin büyük tren istasyonundaki insanları incelemeye koyuldu. Gözleri o kızı arıyordu, kalbini çok iyi bildiği ama yüzünü hiç görmediği, yakasında gül olan o kızı. Ona olan ilgisi bundan onüç ay önce Florida’da bir kütüphanede başlamıştı. Raflardan aldığı bir kitabın içindeki yazıdan çok etkilenmişti… Kitaptan değil sayfalardan birinin kenarında kurşun kalemle yazılmış minik notlardan… Yumuşak el yazısı düşünceli bir ruhu ve insanın içine işleyen bir karekteri yansıtıyordu. Kitabın baş sayfasında, o kitabı en son okuyan kişinin ismini gördü: Bayan Hollis Maynell.

Biraz zaman ve çaba sonunda adresini buldu. Bayan Maynell Newyork’da yaşıyordu. Blanchard ona kendisini tanıtan ve mektup arkadaşı olmayı teklif eden bir mektup yazdı. Ertesi günde İkinci Dünya Savaşına katılmak için Avrupa’yadoğru yola çıktı. Daha sonraki bir yıl bir ay boyunca birbirlerini mektuplarla tanıdılar. Her mektup kalplerine düşen bir sevgi tohumuydu sanki.. Bir romantizm başlıyordu Blanchard kızdan bir resmini istemişti, ama kız reddetti. Kendisini gerçekten önemsiyorsa nasıl göründüğünün ne önemi vardı?Sonunda Blanchard’ın Avrupa’dan dönüş günü geldi çattı.

İlk buluşmalarını ayarladılar. Newyork Tren İstasyonunda akşam saat 7’de “Beni tanımak için ” diye yazmıştı kız mektubunda, “Ceketimin yakasında kırmızı bir gül takılı olacak. “İşte saat tam 7’ydi ve Blanchard yüzünü daha önce hiç görmediği ama kalbini sevdiği o kırmızı güllü kızı arıyordu. Hikayenin gerisini Bay Blanchard’dan dinleyelim: “Birde genç bir kızın bana doğru yürüdüğünü farkettim. İnce ve uzun boylu sarı saçları omuzlarına düşmüş…. Çiçek rengi mavi gözlü. Dudaklarının ve çenesinin muntazam kıvrımları ve açık yeşil giysisiyle insana sanki baharın geldiğini müjdeleyen bir kızdı. Bende ona doğru yürümeye başladım. O kadar etkilenmiştim ki yakasında gül olup olmadığına bakmak aklıma bile gelmedi. Ona yaklaşınca, dudaklarında hafif ve tahrik edici bir gülümsemeyle bana “Benimle aynı yöne mi gidiyorsun denizci?” diye fısıldadı. Nerdeyse kontrolsüz bir şekilde ona doğru bir adım attım ve o anda Hollis Maynell’i gördüm. Kızın tam arkasında duruyordu. 40’ını çoktan geçmiş, grileşmeye başlamış saçlarını şapkasının altına toplamış… Şişmana yakın kalın bilekli ayakları topuksuz ayakkabılara gömülmüş. Kafamı çevirdim yeşil giysili kız hızla uzaklaşıyordu. Kendimi ikiye bölünmüş hissettim; arzularım kızı takip etmemi, ta içimden gelen bir istek ise ruhuma bir yıldır bana eşlik eden kadınla kalmamı söylüyordu. İşte orda öylece duruyordu. Solgun kırışık suratı kibar ve duygulu, gri gözleri sıcaktı. Çekinmedim. Beni tanımasını sağlıyacak mavi deri ciltli kitabı ona doğru tuttum. Bu aşk olamazdı ama mutlaka değerli, belki aşktan da güzel, çoktan beri minnettar olduğum ve olacağım bir arkadaşlık gibi bir şey olabilirdi.

Kadını selamladım, her ne kadar gizlemeye çalıştıysamda pek başaramadığım hayal kırıklığımı belli eden sesimle “Ben John Blanchard, sizde Bayan Maynell olmalısınız. Sizinle buluşabildiğim çin çok mutluyum. Sizi yemeğe götürebilir miyim?” diye sordum. Kadının yüzüne bir gülümseme yayıldı; “Neden bahsettiğini bilmiyorum delikanlı” dedi “Ama şu az önce burdan geçen yeşil elbiseli kız, bu kırmızı gülü yakama takmamı rica etti benden ve eğer siz beni yemeğe davet edecek olursanız, kendisinin sizi caddenin karşısındaki büyük restoranda beklediğini söylememi istedi. Dediğine göre bu bir çeşit sınavmış…..”

Burda Bayn Maynell’in bilgeliğini anlamamak ve hayranlık duymamak imkansız…. Gerçek kalbi keşfetmek istiyorsanız, cazip olmayana verdiği tepkiye bakın….

………..

Ünlü Alman bestecinin Büyükbabası Moses Mendelsshon hiç yakışıklı bir adam değilmiş. Aşırı derece kısa boylu olmasının yanı sıra çok garip de bir kamburu varmış.Günün birinde Hamburg’ da yaşayan bir tüccarı ziyarete gitmiş.Tüccarın Frumptje adında çok güzel bir kızı varmış. Moses umutsuz bir aşkla tutulmuş bu güzel kıza. Fakat güzel kız onun çirkin görüntüsünden ürkmüş. Ayrılma vakti geldiğinde, Moses, güzel kızın üst kattaki odasına çıkıp, onunla son kez konusma cesaretinde bulunmuş. Kızın güzelliği o kadar farklı imiş ki, onun cennetten geldiğini düşünmüs bir an, ama kızın yüzüne bakmayi reddetmesi çok üzmüş Moses’ i. Moses konuşma sırasında utanarak şu soruyu sormuş kıza: ” Evliliklerin cennete ait bir şey olduguna inanır mısın?” “Evet” demiş güzel kız, “peki ya sen inanir mısın?” Bunu söylerken gözlerini kaldırıp bakamıyormuş Moses’ in yüzüne. “Evet ınanırım” demiş Moses. “Biliyor musun? Her erkek çocuğu doğduğunda Tanrı onun evleneceği kızı belirlermiş. Ben doğduğum zaman da benim evleneceğim kızı belirlemiş ama bana ‘Senin karın kambur olacak’ demiş.””O zaman ben ‘Lütfen onun kamburunu bana ver ve onu güzel bir kadın yap’ demişim.” O zaman Frumtje gözlerini yerden kaldırıp onun gözlerinin içine bakmış ve elini uzatıp Mandelsshon’ un elini tutmuş. sonra da onun sevgili eşi olmuş.

“Aşktaki ikilem, iki bedenin birleşip tek bir bedene dönüşmesine karşın,ortada yine de iki ayrı beden olmasıdır”

Erich Fromm

Comments on: "Aşk Dersi .." (11)

 1. aşıklara çok güzel ve gayet iyi bir örnek bence bizim yaşadığımız aşk değil aşk bu işte süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 2. çok güzel ve çok etkileyici çok beğendim

 3. Çokkkk süper birşey cesartei olmayanlara

 4. cok guzel ve anlamli bir hikaye tesekurler

 5. bismillahirramanirrahim said:

  fesih İM benim ne qüselde açıklıqa yorum vermiş:D:D

 6. fesih_aslan said:

  CANE M BENİM NE GÜZEL AÇIKLAMIŞ..:d

 7. zaten aşk dediğin bi defa ya mahsus değil mi?yaşanır yaşandığı yere kadar.ya sen sınarsın karşındakini,yada dost maskesini giymiş ZAMAN a bırakırsın herşeyi

 8. fesih_aslan said:

  dımı cane?

 9. fesih_aslan said:

  bu kızlar çok sinir ediyo bazen ama tatlı sinir:D

 10. wowww süper ya daha öncede okudum bunu ama burda daha ii yazılmış tşk…

 11. aşkta ikilem,iki bedenin birleşip tek bir bedene dönüşmesine karşın,ortada yine de iki ayrı beden olmasıdır….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: