içimdeki SEN gibi…

 

HÜNKARIM, KONSTANTİNİYYE’NİN FETHİ ŞU BİZİM KÖSEYLE, SİZİN BEŞİKTE UYUYAN MAHDUM MUHAMMED’E NASİP  OLACAKTIR

Feth-i Mübin’in manevi fatihi ve fetih esnasından bir not.

Fatih’in babası olan II.Murat Han’ın da gönlünde Konstantiniyye’nin fethi yatmaktadır. Bu ideali uğruna zaman zaman teşebbüslerde de bulunmuştur. Zamanın büyük velilerinden olan Hacı Bektaşi Veli’nin sarayda bulunduğu bir gün, Hacı Bektaş’i Veli’ye şu suali sormuştur:

-Ne dersiniz, Konstantiniyye’ nin fethi bize müyesser olur mu?

Yoksa bu çalışmalarımız boşa mı gider. Hacı Bektaşı Veli:

-Hünkarım, Konstantiniyye’ nin fethi şu bizim köseyle, sizin, beşikte uyuyan Mahdum Muhammed’e nasip olacaktır… Hacı Bayram’ın bu cevabı Akşemseddin’i uyandırmıştır. Bu cevap Akşemseddin’in aklından hiç çıkmaz.

Fatih tahta çıktığı andan itibaren Feth-i Mübin-i düşünür. Bunun için, zahir-i ve batın-i ilimlerle meşgul olan bütün alimleri sarayında toplantıya çağırır. Feth-i Mübin-i bu ulema ile istişare eder. Genel kanaat Feth-i Mübin’in Hz.Mehdi (Aleyhisselam)’ a nasip olacağıdır, bu yüzden Konstantiniyye’nin Feth-i ile ilgili boşuna çalışmalar yapılmamalıdır. Bu meclisde bulunan Akşemseddin’in, yıllar önce Üstad’ının sözleri kulaklarını çınlatır. Der ki:

-Cenab-ı Peygamber’in iltifat-ı seniyyesi size vaki olmuştur. Bundan en küçük bir şüpheniz olmasın, der.

Akşemseddin Fatih’e, Feth-i Mübin-i için devamlı telkinlerde bulunmaktadır. Fatih�de hocasının bu telkinlerine son derece değer verir ve ne pahasına olursa olsun Konstantiniyye feth edilecektir.

Konstantiniyye’nin muhasarası başlar, muhasara uzayınca orduda çatlak sesler çıkmaya başlar. İslam ordusu bütün uğraşlarına rağmen başarı elde edemez, bu sırada Avrupa’dan Bizans’ın yardımına gelen savaş gemileri, bir talihsizlik sonucu Haliç’den içeri girince, ordudaki sıkıntı had safhaya ulaşır. “Bir Şeyh’in sözü ve telkini neticesinde orduyu burada helak edeceğiz” diye sözler duyulmaya başlanır.

Fatih bir kumadanını Akşemseddin’e gönderir.

-Feth-i Mübin ne zaman gerçekleşecek.

Bütün bu ısrarlardan son derece daralan Akşemseddin, başını secdeye koyup derin tazarru ve niyaza başlar, secde yerini ıslatacak kadar gözyaşı döker. Feryadı figanı arşa yükseldiği sırada, kendisine kesin işaret vaki olur. Başını secdeden kaldırarak Feth-i Mübin’in yakın olduğunu bildirir.

Feth-i Mübin gecesi, Fatih hocasını çadırında ziyarete gider, kapıdaki nöbetçi Fatih’e; Akşemseddin’in kesin talimatı olduğunu, Sultan dahi gelse içeri girmesin dediğini söyler. Fatih buna rağmen çadıra iyice yaklaşır ve hocasının başını secdeye koyduğunu ve feryadını işitir.

-Ya Rab!… Bir bölük mücahidi yerindirme, küffarı sevindirme, İslam ordusunu mansur ve muzaffer eyle…

Artık Fethin çok yakın olduğunu Fatih’de hissetmiştir ve gecenin sabahında yapılan taarruzdan sonuç alınır ve Bizans Feth edilir.

Fethi Mübin yazılır da Ulubatlı Hasan dan basedilmez mi?

Surlara tırmanır, kıyamete kadar inmemek üzere bayrağı surlara diker. Ardından da şehadet şerbetini içer. Fatih Ulubatlı için der ki; “Ulubatlı Hasan’ım ne kadar şanslısın. Eğer Sultan olmasaydım, Ulubatlı Hasan olmak isterdim!

Comments on: "Fethi Mûbin 29 Mayıs 1453(-2-)" (6)

  1. erdinç said:

    Hz. Fatih kalksa diyen kardeşime bir notum var 🙂 Hazreti FATİH en son Hacı Mahmut Ustaosmanoğlu hoca efendiyi, rahatsızlıklarında maneviyatta ziyaret ettiler ve görüştüler, sohbetinde bulunduğumuz esnada cübbeli Ahmet Hocaefendi kalabalık cemaate o esnada nakletti “Efendi Hz. hastanede bi ara yatağımdan doğrultun ve sükut edin buyurmuşlar, sonra da 10 dk kadar görüşme yapmışlar…” Beraberlerinde o an bulun akrabası sorduklarında “Hz. Fatih ziyaretimize geldi” buyurmuşlar… O ve onun gibi yüce insanlar maneviyatta aramızda olmasa istanbul nice küffara geçmişti güzel kardeşim…nice depremlerde alt üst olmuştu güzel kardeşim…selam ve dua ile.

  2. eğer benim gibi düşünenler varsa merak etmeyin yakında bir ikinci fatih geliyor.İstanbulun bu kadar kötü olmasının nedeni batı ve batı artık son kozlarını oynuyor.Son kozu bize karşı olacak inşallah.Bu pisliği temizlemek bize yani fatih torunlarına nasip olacak inşallah.Bu arada paylaşım için teşekür ederim çok harika ellerine sağlık.

  3. insanlar önceden nasıl da hissedebiliyorlardı.şimdi çk hissiyatsız…fatih imanıyla fethetti ama istanbulu dolduranlara bakın…..

  4. Hüseyin said:

    Cihangir doğru söylüyor

  5. Hacı Bektaş-ı Veli değil Hacı Bayram-ı Veli olacaktır.

  6. ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BUNLARIN HAPSİNİ BİLMEMEM RAGMEN ÇOK HOŞUMA GİDEREK OKUDUM SAĞOLUN. BAŞKA BİR TARAFTAN ÜZÜNTÜM İSE FATİH KALKSA ZORLUKLARLA ALDIĞI BU ISTANBULU TANIRMI NEDERSİNİZ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: