içimdeki SEN gibi…

At kuyruklu şişko türkücü’ Çağlayan mitinginde “Çökertme”yi çığırıyor, kalabalık da hep bir ağızdan eşlik ediyordu. Sıra, “Arkadaşım İbram Çavuş ALLAH’ıma emanet”e geldiğinde, at kuyruklu şişko türkücü cüssesinden beklenmeyen çeviklikle öyle bir atıldı ki, olursa o kadar olur!

Miting ahalisi, “ALLAH’ıma” demeye kalmadan (“Alla” demiş; lakin, “hım’a” demeye fırsat bulamamıştı), at kuyruklu şişko türkücü ‘tuluatına’ başlamıştı: “Arkadaşım İbram Çavuş Mustafa Kemal’e emanet.”

At kuyruklu şişko türkücü (hayır canım niye istiskal edeyim, adını bilmiyorum) hızını alamamıştı: “Arkadaşım İbram Çavuş askerlere emanet.”

Muhterem türkücümüz öyle coşmuştu ki; İbram Çavuş’u, Türkan Saylan’a, Tuncay Özkan’a falan emanet etmesinden korktum. Gerçi, it kopuk takımından İbram Çavuş’un kime emanet edildiği mesele değil. Ona bakarsan devrimci arkadaşlar da İbram Çavuş’u “yoldaşlara” emanet ediyorlardı. Yine de, İbram Çavuş’un önüne gelene (mesela, Nur Serter’e) emanet edilme ihtimali biraz tuhaf kaçıyor.

Hadi, devrimci arkadaşlar diyalektik materyalizme ayıp olmasın diye “ALLAH” demekten sakınıyorlar, ‘at kuyruklu şişko türkücüye’ ne oluyor? “ALLAH” demenin cumhuriyete, laikliğe zeval vereceğini mi sanıyor? Kişisel eğilimlerini ‘Cumhuriyet mitingi’ne yansıtmasına niçin kimsenin sesi çıkmıyor? Bu nasıl bir rezilliktir?

Peki, sen bu işe ne diyeceksin Tuncay Özkan? Hani, “ALLAH’ımızı bile çaldılar” diyordun. Herifçioğlu gündüz gözüyle “Çökertme”den (senin deyiminle) ‘ALLAH’ı çalıyor (kaçırıyor), ruhun duymuyor birader! Bu kafayla mı “Onların elinden ALLAH’ımızı kurtaracağız…” diye haykırıyordun?

“Analarımızın, bacılarımızın başörtülerini onların elinden çekip alacağız” demiştin de, ulan helal olsun Tuncay’a, demiştim; en azından, 28 Şubat sürecinin halkta yarattığı travmayı (yırtılmayı) görmüş, aferin. Vay akılsız başım, yanılmışım ki; ne kadar!

Mezkur mitingde ‘analarımızın bacılarımızın’ başörtülerine çarpı işareti çekilmiş dövizleri bir yana bıraktık diyelim, “Ufuk Peygamber/Gaye İnsan’ın” Kutlu Doğum Haftası’na hazımsızlığı ne yapalım?

‘Analarımızın, bacılarımızın’ velhasıl, hepimizin peygamberine saygı ve sevginin ifadesi olan etkinliklere dil uzatılmasına ‘gıkın’ çıkmayacak, sonra da, “Analarımızın, bacılarımızın başörtülerini onların elinden çekip alacağız.” diyeceksin! Oldu canım; doyamadım, bi daha anlat.

AK Parti yabancılara topraklarımızı peşkeş çekiyor, Kıbrıs’ı satıyor, AB’ne verdiği tavizlerle ‘ulusal egemenliğimizi’ yok ediyor demiyor muydunuz? ABD’nin işbirlikçisi olarak değerlendirdiğiniz hükümetin, kilise evlere ses çıkarmamakla misyonerliği teşvik ettiğini söylemiyor muydunuz? Ee, bayram ettiğiniz “e-muhtıra”da bunlara ilişkin tek cümlecik yok! Varsa yoksa 7 yaşındaki kız çocuklarının başörtülerine gönderme var.

Töbeler olsun, haksızlık etmeyelim; Malatya’daki menfur cinayet vesilesiyle zımnen misyonerliğe de vurgu yapılmış. Anlamadığım; misyonerliğe göz yummakla suçladığınız hükümet neden ‘misyoner katliamı uyarısının’ muhatabı olsun? Mesaj kime?

Konuyla tamamen ilgisiz bir parantez açalım burada. Çünkü aklıma ne geldi biliyor musun Tuncay’ım Özkan’ım: Hani, 12 Eylül için meşhur, “Bizim çocuklar” ifadesi vardı. Demek ki; öncelikle, “Sizin çocuklarınız!” demek lazım.

Bak Tuncay, görülen o ki, siz ‘vuruyorsunuz’; ‘malı’ mütareke basını dediğiniz çevreler topluyor. Ertuğrul Özkök, AK Parti’den Özal döneminin ANAP’ını devşirmek için işe Bülent Arınç’tan başlıyor, görmüyor musun? Ulan yoksa görüyorsun da bizi avanak yerine mi koyuyorsun? Merkez aynı da, sopa havuç denkleminde sana düşen rol bu mu?

Anayasa Mahkemesi’ne ayar vermeye kalkışan Deniz Baykal’ın, bir daha AK Parti gibi partileri seçmemek konusunda, halkı, hafif tertip tehdit etmesine ve İnönü Üniversitesi rektörünün, halkın yüzde 95 desteğinin bile ‘anlayışına uymuyorsa’ iplenmeyeceğini dillendirmesine ses çıkarmazsan, korkarım ki, “Bunların elinden halkı çekip alacağız…” demek zorunda kalacağın günler yakındır!

Mustafa Kemal Paşa’yı sizin elinizden ‘kurtarmak’ da bizim boynumuzun borcu olsun(!)

Salih Tuna – Yenişafak

Comments on: "Köşe Yazısı {Salih Tuna}" (1)

  1. yanlısadam said:

    yüreğine sağlık be salih abi ALLAH yar ve yardımcın olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: