içimdeki SEN gibi…

Abdullah Gül’ün Adaylığını İstiyor ve Destekliyoruz..

 

Cumhurun Başkanını Cumhurun Seçtiği Vekiller Seçer.

 

Cumhuriyete Sahip Çık

1960′tan bu yana topluma ve siyasete beşinci kere müdahale etti. Bu müdahalelerinde ordu toplumun önemli bir kesimini incitti; dolaylı olarak onları rejime, anayasaya, devletin temel prensiplerine, laikliğe ve Cumhuriyet’e düşman gördüğünü açıkça veya zımnen ifade etti; bu esnada sadece anayasal düzeni yıkmakla kalmadı, yine askeri güçlerin telkini ile kaleme alınmış iki anayasayı beğenmeyerek lağvetti ki bu anayasalardan biri Atatürk’ün en büyük fikri mirası sayılmak lâzım gelen 1924 tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu idi.

İki gün önce ordu, bu defa garip bir üslûbu tercih ederek “dijital” teknoloji aracılığı ile siyasi dengeleri bir kere daha allak-bullak etti ve devlet başkanlığı seçimlerinin başladığı ve hemen akabinde klasik bir CHP refleksiyle Anayasa Mahkemesi’ne düştüğü günün gecesinde laikliğin zedelendiğini öne sürerek vesâyet haklarını bir kere daha yüzümüze vurdu.

Ordu yöneticilerinin kendilerinden başka neredeyse herkesi laiklik ve cumhuriyet düşmanı sayan nobran tavırları izzetinefsimi incitiyor; bizleri devletin temel değerlerine muhabbet ve sadakat gösterisinde bulunmaya itmesi gururumu rencide ediyor. Rütbesi ne olursa olsun, herhangi bir üniformalı bürokratın, kendini daha işin başında benden daha yurtsever saymasını kabul etmiyorum. O yüzden bu müdahaleyi fikri hürriyetime, siyaset felsefeme, dünya görüşüme karşı yöneltilmiş bir nobranlık sayıyor ve protesto ediyorum.

Ne yazık ki Türkiye, kendini lüzumundan fazla akıllı zannedenler yüzünden tehlikeli bir viraja sokuldu; ülkenin neredeyse yarısından fazlasını düşman, câhil ve zararlı sayan bir kavrayış yüzünden aslında kolayca kaynayabilecek toplumsal fay kırıkları, bile bile derinleştiriliyor; sessiz çoğunluğun rövanşizm hisleri tahrik ediliyor.

Bir rejim askerî bildirilerle değil, ancak toplumun samimi katılım ve desteği ile ayakta durur. Ordu, şu günlerde yaşanan siyasi tartışmaların tarafı haline gelmemeli ve siyasi polemik nesnesi olmamalıydı; bu, büyük bir talihsizliktir fakat iki adım ötesi bile hesab edilmemiş fevrî bir çıkış olarak tarihe geçecektir. A. TURAN ALKAN

 

Comments on: "Cumhuriyete Sahip Çık !!!!" (4)

  1. ya ben bu insanları anlıyamıyorum.cumhurbaşkanı adayı olarak gördüğünüz bu insan refah partisindeyken türkiyeye şeriatı getircez demişti ve de şimdi cumhurbaşkanı oluyo.ne biçim bi ülkede yaşıyoruz biz.cumhuriyete karşı çıkan bi cumhurbaşkanımız var tarikatçılar kına yakar şimdi…

  2. Allah icin: Birzaman Erdoganla ugrastilar basbakan oldu,Abdullah güle ugrasiyorlar Allah in izniyle oda cumhurbaskani olur.Ne kadar ugras o kadar basari,yolunuz acik olsun.

  3. sonuna kadar destekliyoruz her zaman arkandayız yalnız değilsin türkiyenin gülü seninle türkiye gülecek bunun, muhalefet yapmayı beceremeyenlerde farkında dertleride bundan zaten

  4. selendii said:

    Gecenin en karanlık olduğu an,tan vaktinin en çok yaklaştığı andır.Türkiye de karanlık anınıyaşıyordu kiii taki abdullah gül ün adaylığına kadar.ABDULLAH GÜL Türkiye ye bi güneş gibi doğduu..türkiye şimdi tan vaktini yaşıyor .inşallah her yönden hayırlısı olur..eminim ki ABDULLAH GÜL görevini en iyi şekilde yerine getirecekkk….Sonuna kadar ABDULLAH GÜL ün arkasındayızzz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: