içimdeki SEN gibi…

oyuncak.jpeg

BAĞIMSIZ EĞİTİMCİLER SENDİKASINDAN “UCUZ OYUNCAK” UYARISI

 -Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel AR-GE Sekreteri Bekir Candan, ucuz oyuncakların tehlike saçtığını kaydetti. Yurtdışında yapılan bilimsel araştırmalarda, ucuz oyuncakların normalden 24 kat daha fazla fenol maddesi ve toksit maddesi içermesi nedeniyle, çocuk sağlığı ve gelişimi için riskler taşıdığı ve çocuklara büyük zararlar verebileceğini belirtilen Candan, son zamanlarda ucuz olması nedeniyle büyük rağbet gören Çin malı oyuncaklarında zehirli maddeler içerebileceğini bildirdi.

ANKARA(ANKA)- 10 Mart 2007- Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel AR-GE Sekreteri Bekir Candan, ucuz oyuncakların tehlike saçtığını kaydetti.

Candan yaptığı yazılı açıklamada, yurtdışında yapılan bilimsel araştırmalarda, ucuz oyuncakların normalden 24 kat daha fazla fenol maddesi ve toksit maddesi içermesi nedeniyle, çocuk sağlığı ve gelişimi için riskler taşıdığı ve çocuklara büyük zararlar verebileceğini belirtilen Candan, son zamanlarda ucuz olması nedeniyle büyük rağbet gören Çin malı oyuncaklarında zehirli maddeler içerebileceğini bildirdi. Oyuncak alırken, ucuz olması yerine, sağlıklı ve eğitici olmasına dikkat edilmesi gerektiği kaydeden Candan, ucuz oyuncaklarda kullanılan bazı hammaddelerin ve kimyasalların insan ve çevre sağlığına çok zararlı olduğu ve anne babaların oyuncak alırken ucuza kaçmamaları gerektiği belirtti.
Anne babaların, Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine uygun ve Türk Standartları Enstitüsü’nün CE işaretini taşıyan oyuncakları alınması gerektiğini belirten Candan, oyuncak alırken dikkat edilecek hususları şöyle sıraladı:
“-Oyuncaklar çocuğun gelişim basamağına uygun ve eğitici, öğretici, eğlendirici olmalıdır.
-Oyuncak alırken, çocuğun öğretmeninden rehberlik yapmasını istemek önerilebilir.
-Oyuncaklar fiziksel yaralanma riski oluşturmayacak tasarımda olmalıdır.
-Özelikle küçük yaş çocuk oyuncakları, emme ve nefesle çekilmeye karşı yutulmayacak boyutlarda olmalı, boya içermemelidir.

-Oyuncaklar, çocuğu veya başkalarını yaralama riski taşımamalıdır.
-Oyuncakların, yanabilir tehlikeli bir element ve parlayıcı maddeler içermemesine dikkat edilmelidir.
-Elektrikli oyuncaklar ve parçaları 24 voltu geçmemelidir.
-Hastalık ve mikrop toplama riskini taşımayan maddelerle imal edilmiş oyuncaklar tercih edilmelidir.

-Oyuncakların radyoaktif maddeler içermemesi gerekmektedir.”

                                   (ANKA

Comments on: "“UCUZ OYUNCAK” UYARISI" (1)

  1. Redbanksportsfield9291$anchor$basketball Betting,final Four,final Four Betting,final Four Gambling,final Four Sports Book,final Four Sportsbook,march Madness,march Madness Betting,march Madness Gambling,march Madness Sports Book,march Madness Sportsb…

    Redbanksportsfield9291$anchor$basketball Betting,final Four,final Four Betting,final Four Gambling,final Four Sports Book,final Four Sportsbook,march Madness,march Madness Betting,march Madness Gambling,march Madness Sports Book,march Madness Sportsboo…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: