içimdeki SEN gibi…

Da Vinci Uykusu

Uyku, her zaman için bir öğrencinin en çok şikayet ettiği konular listesinin sabit elemanlarından biri. Aynı zamanda bilimin de en çok ilgilendiği fakat pek bir şey elde edemediği bir konu. Bildiklerimiz ve dolayısıyla bu yazıda geçenler sadece teorilerden ibaret.
Seinfeld’in ormanda 30 kaplan hızında yaptığı göndermeler listesinin ufak bir maddesi de olan Polyphasic Sleep, diğer isimleriyle Da Vinci Sleep veya Uberman Sleep, REM uykusu dışında kalan uyku evrelerini mümkün olduğunca kısaltıp daha verimli uyku elde etme mantığına dayanıyor. Toplam 2-3 saat kadar uykuyla günlük ihtiyacımızı karşılayabildiğimiz bu fikir, yaşam süremizin bir buçuk katı kadar uzaması anlamına geliyor. İddialara göre yöntemi kullananların arasında Tesla, Da Vinci ve Napoleon da bulunuyor. Konuyu araştıran kişilerin iddialarına göre, bu yöntemle uyununca uykusuzluk sırasındaki konsantrasyonun çok daha yüksek olduğu, yapılan analitik yetiler ve hafıza testlerinde böyle uyuyanların normal uyuyanlara göre daha iyi performans gösterdiği söyleniyor.
Uyku, 5 evreden oluşuyor. Bunlar kendi içinde REM ve Non-REM (NREM) olarak ikiye ayrılmış durumda. Bu evreler EEG cihazlarıyla beynin yaydığı dalga frekanslarını ölçerek belirleniyor. Beynimiz uyanıkken alfa frekanslı dalgalar (8 ile 12 hz arası) yayıyor. Birinci evre, uykuya dalma süresi boyunca gözlemleniyor. Beyin teta frekanslı dalgalar (4 ile 8 hz arası) yayarken göz hareketleri yavaşlıyor, kan basıncı düşüyor ve kişi uykuya dalıyor. Bu evre sırasında uyandırılırsak etrafımızda olan bitenden haberdar olmasak da uykuya daldığımızı hatırlamayız. İkinci evrede teta dalgalarından delta dalgalarına (4 hz’den küçük) geçiş oluyorken alfa aktivitesi tamamen duruyor, kişi uyandırılsa uykuda olduğunun farkında oluyor. Üçüncü ve dördüncü evreler uykunun en derin olduğu evreler. Beyinde delta dalgaları aktifken vucüt ısısı düşüyor. REM evresinde ise beyin dalgaları uyanıkken yaydığımız dalgalarla benzerlik gösteriyor, bu evrede vucüdumuz uykuda olsa bile beyin uyannıkken yaptığı aktivitelere devam ediyor. Rüyaları bu evrede görüyoruz.
Günümüzde bilimadamlarının yaygın inanışına göre bu evrelerin en önemlisi REM (Rapid Eye Movement) evresi. Uzun süre uykusuz kaldıktan sonra uyumaya başladığımızda beyin, vücudu korumak amacıyla REM evresine daha çabuk geçiyor. Sabahladığımız gecelerin ardındaki uykumuzda daha çok rüya görüp bunları daha rahat hatırlamamızın sebebi de bu.
Uberman uykusu programına göre gün içinde her 4 saatte bir 25-30 dakika uyumamız gerekiyor. Bu yeni düzene alışmak, haliyle oldukça zor fakat fazla uzun sürmüyor. Testler 2 hafta boyunca düzenli bir şekilde bu programı uygulayan kişilerin 2 haftanın ardından zorlanmadıklarını gösteriyor. Programdan en çok 3. ile 10. günler arasında vazgeçiliyor.
Tüm bunların dışında uyku ve yaşam saatlerini değiştirip monoton hayattan kurtulmaya çalışanlar da var. Bu düşüncedeki fikirlerin arasında en çok destek göreni haftayı 6 güne bölerek bir günü 28 saate çıkartmak. Her sabah alıştığımız saatte kalktığımızda Güneşin farklı pozisyonlarda olduğunu görmek şüphesiz ilgi çekici bir fikir.

-leonardo da vinci : yalnızca her 4 saatde bir yarım saat uyurmuş.

-ısaac newton : saatlerce bi dünya maketinin önünde çalışmasını sürdüryomuş,ve uykusu geldiğinde eline bi metal alıp koltuğuna geçp uyuyormuş.15 dakika sonra o metali elinden düşünce tarkrar düşünmeye başlıyomuş.ve uykusu geldiğinde tekrar onu eline alıyo ve 15 dk sonra düşünce yine uyanıyomuş.yani nerdeyse hiç uyumuyomuş.

-edison :
çalışmaları sebebiyle uyumayı ve yemek yemeyi bile beceremeyen büyük dahi her 3 saatde bir 15 dk uyuyarak geçrdi hayatını.yani günde 2 saat uyuyarak.

-alıntı-

***** İlgili Yazılar :

 * Bir Mucize De  : Kaylule

Reklamlar

Comments on: "Da Vinci Uykusu" (5)

 1. Ben ce ömrümüzün tamamını yatakta geçirebiliriz.uyuyarak ya da başka şeyler yaparak;)

 2. revolution said:

  arkadaşlar ben 17 yaşında okula giden bir gencim.Acaba bu yöntemi denemem derslerime etki eder mi ? Bünyem kaldırır mı ? Yorucu bir günle boş geçen bir arasında uyku farkı olmalı diye düşünüyorum.Bunu nasıl çözeceğiz ?_ ? _?

 3. ömrümüzün 1/3 ünü uyuyarak geçiriyoruzbir çoğumuz biraz daha fazla uyuya bilsem diye düşünüyor.
  bence biraz daha az uyuyup ömrümüzü uzatmak çok mantıklı.

 4. okan zengin said:

  benim de hoşuma giden:UYKUNUN ÖLÜMLE KARDEŞ OLMASI..FAZLA SÖZE NE HACET..
  İBRETLİK..düşün düşün dur..sonu gelmez düşünceler sarar insanı..çeşitli rüyalar..islami yorumlar daha çok ilgi çeker..
  rüyaların nasıl olduğundan çok NE ANLAMA geldiği önemlidir..

 5. ihsan said:

  çok güzel olurdu.denemeye deyer.deneyecem ihtiyacım var

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: