içimdeki SEN gibi…

Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhisselâm’ın Son Sözleri

Alemlerin Efendisi, hastalığı ağırlaşıp, şiddetli ağrılarının olduğu gün, Eshabını mescidde toplayıp,

– “Ey Eshabım! Bilmiş olunuz ki, aranızdan ayrılmam yaklaştı. Kimin bende hakkı varsa, benden istesin. Benim yanımda sevgili olan, benden hakkını istesin veya helal etsin ki, Rabbime ve rahmetine bunları ödemiş olarak kavuşayım” buyurdu. Sonra evine çekildi. Alemlerin Efendisi, artık son anlarını yaşıyordu, mübarek dudaklarından,

– “Aman! Aman! Ellerinizdeki kölelerinize iyi davranınız! Onların üzerlerine elbise giydiriniz, karınlarını doyurunuz. Onlara yumuşak konuşunuz. Namaza, namaza devam ediniz. Kadınlarınız ve köleleriniz hakkında Allahu Teâlâ’dan korkunuz!.. Ey Allah’ım! Beni yarlıga! Bana rahmetini ihsan eyle!.. Beni Refik-i âlâ zümresine kavuştur!..” cümleleri döküldü. Cebrail aleyhisselam gelince de ona; “Allahu Teâlâ katından üç muradım vardır: Biri; ümmetimin günahkarlarına beni şefaatçı etmesi; ikincisi; dünyada yaptıkları günahlardan dolayı onlara azab etmemesi, üçüncüsü; Perşembe ve Pazartesi günleri ümmetimin amellerinin bana arzedilmesidir.” buyurdu.

Cebrail aleyhisselam, Allahu Teâlâ’dan, bu üç arzusunun da kabul edildiği haberini verdi. Bunun üzerine Rasûlullah rahatladı. Son nefesinde bile “Namaza! Namaza! Ellerinizdeki kölelerinize…” diye tavsiyede bulunmaktan geri durmamakta idi. Rasûlullah Efendimizin en son sözü “Kadınlarınız ve ellerinizdeki köleleriniz hakkında Allah’tan korkunuz!” buyruğu oldu. Rebiül’evvel ayının on ikinci Pazartesi günü kuşluk vakti, Hz. Aişe, şifa bulması için dua edince, Rasûlullah; “Hayır! Ben, Allah’tan, Refik-i âlâ zümresine katılmayı Cebrail, Mikail ve İsrafil ile birlikte olmayı dilerim! Ey Allahım! Beni, Refik-i âlâ zümresine kavuştur! Ey Allahım! Bana, rahmetini ihsan et! Beni, Refik-i âlâ zümresine kavuştur!” diyerek duaya devam ediyordu. Sonra, gözü evinin tavanına doğru dikildi ve “Allahım! Beni, Refik-i âlâ zümresine kat!” diye dua etti. Sonra da gözlerini kapadı…

Reklamlar

Comments on: "Efendimiz (sav)Son Sözleri" (5)

  1. Gülistan said:

    ey Sultanim..ne yüzle sana seslenirim bilemem.. Allah Rahman dir.. sen ise Onun HABIBISIN..sende bizi senin yolundan layikiyla gidemedimiz icin affedermisin aceba…vallahi sahipsisiz Efendim..elimizden tutan yok..Dostlar gizlenmis aranmak ister..nefis baglamis yürekleri birakmam der..cok muhtaciz Sana cook..tut elimizden, ümmetimmm dee bizede. can kurban cann kurbann..neyim varsa feda olsun ugruna..Selam Salat Sana aline ashabina olsun gecenin derurunda ey Sah..gÖNL-Ü pADISAH…

  2. resul said:

    selamun aleykum bende cok isterdim senin yaşadığın zamanda yaşamayı seni görmeyi ama ya o zaman yasayıpta o cahillerden olsaydım ALLAH ım taşlar başına şükür ALLAH ıma ki seni görmeden inandık seni görmeden canımızı verecek kadar sevdik elhamdulillah alemlerin rabbine.İNŞALLAH ŞEFATİNLE ahirette beraber oluruz inşallah..

  3. selamun aleyküm canım peygaberim o kadar merak ediyorum ki muhammet efendimiz (s.a.v) keşke ozamanlerda yaşasaydım diyorum bazen özlüyorum efendimi bi gidebilsen ravzasına bikere görebilsen baksam saatlerce seni seviyorum canım nebim canımm ANAM BABAM VE ÜMMEDİ MUHAMMET SANA FEDA OLSUN muhammet mustafam(S.A.V)

  4. selamun aleyküm canım peygaberim o kadar merak ediyorum ki muhammet efendimiz (s.a.v) keşke ozamanlerda yaşasaydım diyorum bazen özlüyorum efendimi bi gidebilsen ravzasına bikere görebilsen baksam saatlerce seni seviyorum canım nebim canımm ANAM BABAM VE ÜMMEDİ MUHAMMET SANA FEDA OLSUN muhammet mustafam(S.A.V)

  5. ONUN İÇİN SÖYLEYECEĞİM HERŞEY BOĞAZIMA TAKILIYOR. BAZEN ÇOK GÜZEL BİR KOKU DUYUYORUM ETRAFTA ONU ARIYORUM, BAZEN GÜLEN BİR ÇOCUK GÖRÜYORUM ETRAFTA YİNE ONU ARIYOR GÖZLERİM BEN GÜZEL OLAN HERŞEYDE ONU ARIYORUM ÇÜNKÜ O BENİM İÇİN BÜTÜN GÜZELLİKLERİN KAYNAĞI EFENDİM. İÇİNDE YANLIZ SENDEN İZLER TAŞIYAN,İŞLER GÜZEL BENİM İÇİN.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: