içimdeki SEN gibi…

Atatürk’ün Cuma Hutbesi

Ey millet Allah birdir.Şanı büyüktür Allah’ın selameti, atifeti ve hayrı üzerimize olsun. Peygamberimiz Efendimiz, Cenab-ı Hak tarafından insanlara hakayık-ı diniyyeyi teblihe memur ve resul olmuştur.Kanunu esasisi, cümlemizce malumdur ki, Kur’an-ı Azimüşşandaki nusustur.İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz, son dindir.Ekmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa ve hakikate tamamen tevafuk ve tedabuk ediyor.Eğer akla, mantığa ve hakikate tevafuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavanin-i tabiiyye-i ilahiyye beyninde tezat olması icabederdi.Çünkü bilcümle kavanin-i kevniyyeyi yapan Cenab-ı Haktır.
Arkadaşlar; Cenab-ı Peygamber mesaisinde iki dara, iki haneye malik bulunuyordu. Biri kendi hanesi, diğeri Allah’ın evi idi.Millet işlerini, Allah’ın evinde yapardı. Hazreti Peygamberin isr-i mübarekelerine iktifaen bu dakikada milletimize; milletimizin hal ve istikbaline ait hususatı görüşmek maksadıyle bu dar-ı kutside Allah’ın huzurunda bulunuyoruz.Beni buna mazhar eden Balıkesir’in dindar ve kahraman insanlarıdır.Bundan dolayı çok memnunum.Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

Efendiler, camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır.Camiler itaat ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılmak lazım geldiğini düşünmek, yani meşveret için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihni başlı başına faaliyette bulunmak elzemdir.

İşte biz burada din ve dünya için, istikbal ve istiklalimiz için, bilhassa hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım. Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum.Hepinizin düşündüklerini anlamak istiyorum.Amel-i milleyye, irade-i milleyye yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, bilimum efrad-ı milletin arzularının, emellerinin muhassalasından ibarettir.Binaenaleyh benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.
(7 Şubat 1923)
Paşa camii-BALIKESİR

Comments on: "Atatürk’ün Cuma Hutbesi" (3)

  1. ferudun cesur said:

    İslama gerçek anlamda hizmet etmiş bir Türk ve Müslüman’dır.

  2. benim düşüncem sadece şu gerçek bir miliyetci türk miliyetcisi olan atatürk Allaha Peyganbere ve yüce kitabımız kuranı kerime inanan bir ailenin çocuğu olduğunu biliyorum ve inanıyorum.
    Mustafa KEMAL Atatürk bir müslüman Türktür.

  3. vedat çebi said:

    merhaba ben ATATÜK ün ALLAH,Peygamber ve islam dini hakkında yapmış olduğu bu konuşmaların ülkenin içinde bulunduğu durumu ve vatandaşlarının çoğunluğunun müslüman oluşuna bakarak bundan faydalanmak değil,dinin ve onun gereklerinin gerçek anlamda, hurafesiz bir biçimde benimsenmesini, bu konuda gelenek görenek yerine gerçek kaynağı olan KURAN,a onun tercümanı ve yaşayanı olan peygambere uyulması gerektiğini vugulamış,kendiside bir derviş gibi olmasada, ALLH a,dinine , peygamberine inanmış ve benimsemiştir.eğer bunun aksi olsaydı, o durumda mücadele etmek yerine zayıf inançlı olanlar gibi, ya saf değiştirir yada kaçardı.diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: