içimdeki SEN gibi…

bayramı acıyla yaşamak

Image Hosted by ImageShack.us
Bayram günüydü ve bayram namazı daha yeni bitmişti.. Özel olarak tutulan yerde, yeni elbiseler içinde herkes “Bayramınız mübarek olsun!” tebrikleri, kucaklaşmalar, tebessümler vardı her yerde. Bayram tebrik ediliyordu..

Bayanlar kısmında herkes dostlarını arıyor, muhabbet ediyorlardı. Fakat bir tanesi öylece duruyordu. Gülmüyordu da. Ağlıyordu hatta. Gözyaşları yüzünden süzüldü. Sevinçten ağlamadığı belliydi. Üzüntü gözyaşlarıydı. Anlamamıştım, bugün bayram değil miydi?

O kardeşi iyi tanıyan annem, neden ağladığını anlattı; kocasını özlüyordu. 12 yıl önce vefat etmişti kocası ve yine onsuz bir bayram geçirecek olmanın üzüntüsüyle ağlıyordu.

Bayram sevinç ve mutluluk zamanı olsa da acılı aileler için güzel günleri hatırlatan üzüntü olabiliyor. Kendimiz ve ailemiz içinde mutlu bir şekilde bayram geçirirken bunları hatırlamak gerçekten zor olabiliyor.. Biz veya bir başkası, bu acıyı kim yaşıyorsa yaşasın, görmemezlikten gelemeyiz.

Acıyı yenmenin bir yolu Dua dır. Ebu Usayd Saidi anlatıyor: “Efendimiz, sallallahu aleyhi vesellem ile beraber oturuyorduk. Bir adam geldi ve O’na dedi: “Ey Allah’ın Rasûlü! Vefat ettikleri halde anne ve babamın benim üzerimde hakları var mı?” Ve Efendimiz -asm- dedi: “Evet. Allah’a onlara rahmet ve mağfiret etmesi için dua etmelisin, yerine getiremedikleri sözleri yerine getirmelisin ve arkadaşlarına ve akrabalarına saygı duymalısın.” (meâlen: Ebu Davud, İbn-i Mace)

Neden bayramı dua ve acı çeken aileleri hatırlamak için kullanmayalım? Ve vefat edip gidenlerin yakınlarını, akrabalarını ziyaret etmek için kullanmayalım? Bu onların üzerindeki acının hafiflemesine yardımcı olacak onların da bayramı hissetmelerini sağlayacaktır.

Ayrıca, acı içinde olan sevdiğiniz kişinin bir dostu veya akrabası ise, neden onu bayram günü hatırlayıp, bir hediye ile birlikte yemeğe davet etmeyelim? Bu şekilde onların insanlardan uzak durmamalarını sağlamış olacak ve aynı zamanda sevdiğiniz kişinin hatıralarını ayakta tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kısacası, şahsi acıları olduğunu bildiğiniz birileri varsa, onları mutlaka bu bayram davet edin ve yanlız olmadıklarını hissetmelerini sağlayın. Eğer bu onların bu acıya katlanacakları ilk yılları ise, daha hassas olmanız gerekebilir. Belki kalabalık toplantılar yerine onunla hususî olarak konuşup dertleşebileceğiniz bir restorana davet edebilirsiniz..

Fakat acı sadece birilerinin ölmesiyle alakalı değildir. Aile problemleri, işten çıkarılma, okuldan kalma gibi problemlerde acı verebilir. Bu durumda da, beraber olmak önemlidir. Anahtar, mutlu zamanda birilerinin yanlız kalmamasıdır. Bu tür sıkıntıları olan bir akrabanız veya arkadaşınız varsa, onları da bayram tebriklerine davet etmeniz mânen rahatlamalarına vesile olacaktır. Depresyon ve ümitsizlik gibi rahatsızlıkları olanlar için birebir tedavidir.. Ayrıca onlara devamlı dua, ümit ve şevk verici sözlerle hitab etmelisiniz..

Bu bayram, acı çeken birilerin görürseniz, onları rahatlatmaya çalışın. Her zaman yardımcı olmak için hizmet etmek vazifemizdir, ve bayram günü, bunun için mükemmel bir zamandır!

www.siyahnur.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: