içimdeki SEN gibi…

BUZULLAR ERİYOR

k11.jpegSon yıllarda gündemden düşmeyen küresel ısınma, beraberinde geleceğe ilişkin farklı senaryoları, farklı yapılanmaları da getiriyor. Küresel ısınma sonucu, kutuplardaki donmuş buz kütlelerinin erimesi ile dünyanın bu en ücra köşesindeki zengin potansiyel enerji bölgelerine ulaşma imkanı doğuyor. Ancak bu kez ülkeler arasında kıyasıya bir yarış, hatta giderek sertleşen bir çekişme söz konusu: Söz konusu bölgelerde kim hak sahibi olacak?”

Oysa çıkar çekişmesi yerine buzulların erimesinin yaratacağı doğal afetlerle ilgilenmek daha insancıl değil mi? Bu düşünce yapısı değişmedikçe biz bu gezegene zarar vermekten vazgeçemeyeceğiz! Eskiden olsaydı Kuzey Kutbu’nda bulunan Hans Adaları’na sahip olmak için hiç kimse kılını bile kıpırdatmazdı. 1.5 kilometrekareden daha az bir yüzölçümüne sahip, eksi 40 dereceye kadar düşen iklim koşullarında foklar ve kutup ayılarından başka hiç kimsenin yaşama şansının olmadığı buz kütlesi için çaba sarf etmenin bir anlamı olmadığı düşünülürdü. Ancak bir süreden beri Kanada ve Danimarka, Hans Adaları’nda kimin söz hakkına sahip olacağı konusunda adeta soğuk bir savaşa tutuşmuş durumda. Her iki ülke de son yıllarda bu bölgeye keşif gezileri düzenleyip kendi bayraklarını dikiyor, kimi zaman iddialarını güçlendirmek için hücumbotlar gönderiyorlar.
Peki birden alevlenen bu ilgi niye? İşin sorumlusu küresel ısınma.

BAKİR REZERVLERİN ÜÇTE BİRİ BURADA Bugüne kadar küresel ısınmanın yol açtığı tahribata, iklim değişikliklerine, kasırgalara, sel baskınlarına, canlı türlerinin nasıl olumsuz etkilendiğine ilişkin sayısız araştırma yapıldı, sayısız rapor gözler önüne serildi. Ancak kutuplarda küresel ısınmadan kaynaklanan bir toprak savaşının gündeme gelebileceği düşünülmemişti. Bilim insanlarının yaptıkları hesaplara göre, küresel ısınmadan dolayı buzulların erimesi sonucu, bu yüzyılın sonlarına doğru, kutuplardaki kuzey Buz Denizi tarih öncesi dönemden beri ilk kez açık su havzası haline gelecek. Bölgede henüz ortaya çıkarılmamış olsa bile geniş petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunduğu tahmin ediliyor. Hatta, ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı bir çalışmaya göre dünyanın henüz keşfedilmeyen rezervlerinin üçte biri bu bölgede. Bugün için bu gizli hazineye ulaşmak neredeyse imkansız. DENİZ HUKUKU SINIRLAR İÇİN DEVREDE

Kuzey Buz Denizi’ne kıyı sınırı olan 5 ülke bulunuyor: Rusya, Norveç, ABD, Danimarka ve Kanada. Hepsi de bölgede hak iddia ediyor. Kuzey ülkeleri de, denizler hukukunun sınırlarını zorlayarak bölgeden pay kapma uğraşı içinde.
Hans Adaları üzerinde yapılan tartışma aslında işin yalnızca küçük bir kısmı. Rus parlamentosu, Bering Boğazı’nın, Alaska ve Sibirya’nın doğru şekilde paylaşımı ve sınırların yeniden belirlenmesi konusunda ABD ile 1990 yılında yapılan anlaşmayı hálá onaylamaya çalışıyor.
Yine Rusya ve Norveç, Barents Denizi’nde 176 bin kilometre karelik “gri alan” üzerindeki çekişmelerini sürdürüyor. İskandinavya’nın yukarısında bulunan denizin de, zengin petrol ve doğalgaz rezevlerine sahip olduğu düşünülüyor. Massachusetts’deki Hampshire Koleji’nde barış ve güvenlik konusunda ders veren Michael T. Klare’ye göre bu bölgelerde sınırları belirlemek son derece zor.
Tüm bunlar bilimi, siyaseti ve uluslararası hukuku bir araya getiren yeni tartışmaları doğuruyor. Ülkeler bölgeye araştırma grupları göndererek buzulların erimesi ile değişecek olan şelf alanlarını incelemeye alıyorlar. Örneğin, ABD’de New Hempshire Üniversitesi’nin Okyanus Haritacılığı Bölümü, Alaska’nın kuzeyinde bulunan Chukchi Denizi’ne gönderdiği araştırmacı sayısını iki misli artırdı.
YENİ ENERJİ KAYNAĞI DONDURULMUŞ METAN Bilim dünyasına göre, 50 yıl gibi bir zaman dilimi içinde, Kuzey Kutbu yalnız petrol ve doğalgaz açısından değil, biyolojik ve genetik kaynaklar açısından da büyük önem taşıyacak. Kuzey Buz Denizi’nin olağanüstü koşullarında yaşayan son derece ilginç mikroorganizmaların incelenmesi ile yeni açılımların ortaya çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Şimdiden Kanadalı ve Japon bilim insanları dondurulmuş metan üzerinde çalışmalar yapıyor. İstenilen ilerleme sağlanabilirse, dondurulmuş metan da yakın bir zaman dilimi içinde geleceğin enerji kaynakları arasına dahil edilecek. KUTUP PETROLÜ MEKSİKA PETROLÜNDEN BEŞ KAT MASRAFLI Büyük petrol şirketleri, kutuplardaki gelişmeleri şu an için uzaktan izlemeyi tercih ediyor. İncelemeler daha çok üniversiteler ve ülkelerin araştırma merkezleri tarafından yürütülüyor. Petrol ve doğalgaza gereksinim artınca birden gündeme oturan Kutup enerji kaynaklarının işlenmesi hiç de kolay değil. Kuzey buzullarında dondurucu soğukta petrol çıkarmanın maliyeti, örneğin Meksika Körfezi’nde petrol çıkarmaktan 5 kat daha yüksek. Büyük uğraşlar sonunda kalın buz tabakaları delinse bile petrole hemen ulaşılamıyor. Çünkü petrol yatakları buz katmanlarının altındaki suların en az 4 bin metre altında. Sorunlar bunlarla sınırlı değil doğal çevre şartlarındaki bu kontrol edilemeyen değişimler bilim adamlarını çok düşündürüyor ve ani iklim değişikleri olur mu? Sorusunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

DÜNYA ANİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YAŞAR MI?

Dünya bir ani iklim değişikliği yaşar mı? İşte iklimbilimcilerin üzerinde en çok kafa yordukları ‘korkulu konu’ bu. Öncelikle belirtelim: Bütün iklimbilimciler ‘Evet böyle ani bir tehlike ortaya çıkabilir’ görüşünde. Ama, bazı beklenmedik olaylar olabilir derken, çoğunluk birkaç on yıl daha böyle bir olasılık beklemiyor. Yine de bu konuda kesin şeyler söylemek pek mümkün görünmüyor.

Yani ani iklim değişikliği de yaşayabiliriz. Ama ne zaman olduğu konusunda anlaşmazlık var. Eğer bu beklenmedik ani dönüşüm yaşanırsa, dünyanın kimi bölgeleri daha yaşanır hale gelirken, birçok bölgede de yaşam boğucu hale gelir… Kışlar çok sert geçer, yollar buzla kaplanır ve kuraklık tarımı öldürebilir. Bu durumda Avrupa ve Türkiye’de kuraklık gündeme gelebilir ve dünyanın büyük bölgelerinde açlık baş gösterebilir.
Biz günlük yaşamımızı alıştığımız tempoda sürdürürken kıyıdan suların çekilmesinden biraz endişelenelim, tsunamilerin 225 bin insanı nasıl öldürebildiğini akıl almaz bulalım, nerede o kışlar karlar diye söylenelim, günlük hava raporlarını izleyeduralım… Dünya ikliminin geleceği üzerine kafa yoran bir grup iklimbilimcinin daha büyük derdi ve korkusu var: ANİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve KUTUPLARDA BUZUL ERİMELERİ
Acaba biz hiç beklenmedik bir anda aniden böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalabilir miyiz, böyle bir olasılık var mı? Örneğin birden aylarca yağmayan yağmurlar, yakıcı ve kavurucu güneş altında sürekli bir Afrika hayatı ve tarımın tam iflası… Mesela kışın da tam tersi: Yollar sürekli buz tutmuş durumda, arabaları kullanmak mümkün değil, dondurucu soğuklarda titreyen ve ısınamayan milyonlarımız…Buzul erimelerinden kaynaklanan su basmaları, sel felaketleri.
Felaket tellallığı mı bu? Hayır değil! Neden gerekli olduğunu gezegen boyutlarında anlamamak için direndiğimiz çevre bilinci oluşturma gayreti. Felaket tellallığı olsaydı, o zaman en büyük felaket tellalı, geçen sezon seyrettiğimiz ‘Yarından Sonra’ filmiydi. Anımsar mısınız, orada iklim değişikliği ile bastıran dondurucu kışın hayatı nasıl yok ettiğini?
Tabii o kadarı filmlerde olur… Demeyin öyle… İklimbilimciler filmi abartılı bulsa da, ani bir iklim değişikliği konusunda hemfikirler… Sadece bazı bilimciler birkaç on yıl daha bunu beklemiyor! Ancak konunun son derece önemli olduğu hususunda herkes hemfikir.

Dünyamızı bekleyen olası böyle ciddi iklim değişikliği sorunu varken ve buzullar erimeye başlamışken onlar eridikten sonraki doğal gaz ve petrol rezervlerine kimin sahip olacağı sorusu bir kara mizah sorusu çünkü yaşanacak sel felaketleri ve diğer doğal afetlerle doğal bir katastrof olmayacağı ne malum? Bu tip zihinler gezegene çok zarar verdi vermeye de devam ediyor, şuur uyanıklığı, çevreye ve gezegene sahip çıkmak bu kadar zor mu? Madde hırsı bu kadar mı kararttı gözlerimizi? Bu sorular ciddi yanıtlar bekliyor!…

****  İlgili Haberler:

* Küresel Isınma İki Adayı Yuttu

* Küresel Isınmaya Bireysel Çözümler

Reklamlar

Comments on: "BUZULLAR ERİYOR" (60)

 1. arkadaşlar lütfen biraz dikkatli olalım

 2. gülçin said:

  kutuptaki hayvanlara birazda olsa acıyın

 3. onaylamiyim kirletin arkiler kirleti n

 4. oooooooohhhhhhhahaaaaaaaaaa insan biraz kısa yazar

 5. gökhan said:

  bence geri dönülmez bir yolda dünya belki saçma gelebilr ama bu olay dünyanın sonunu getirmeye yeterli sebeblerden biri he daha önceden bi çaresi olsaydı tek çare olarak amerika ve çnin kimyasal faliyetlerni durdurmak yeterli olabilrdi çünkü sadece abd dünyadaki enerji kaynağının %25ini kullanıyo eh artık gerisini siz düşünün geçmiş olsun

 6. osman dogru diyorsunda turkler adam olmaz sende bende turkuz bizdemi adam olmicaz sen ve cevrendekiler adamligini yapsa turkler adam olur

 7. turkrap said:

  kuresel isinma yaklasiyor arkadaslar buzullar eriyecek dunya sular altinda kalacam ama biliyoruzki bunlari sadece ve sadece allah tarafindan saygilar adresim nedenyanimdadegilsin@hotmail.com

 8. selam millet yaw sahip çıkalım lütfen yani

 9. arkadaşlar küresel ısınma denince aklınıza ne geliyor sizce kiminiz iklim değişikliği kiminiz büyük şehirlerde ard arda yapılan fabrikalar binalar ama en önemli olan ayrıntıyı unuttuk israf küresel ısınma en büyük nedeni israftır.arkadaşlar sadece bunu demek istiyorum kıyamete az kaldı buzulların tam erimesi oraya yakın ülkelerin sualr altında kalması demektir en başta da hangi ülke suyun dibine çökecek biliyormusunuz?İNGİLTERE evet ingiltere zaten dikkat ederseniz söz yerindeyse elleri ayakları birbirine girmiş ne yapacaklarını bilmiyorlar ama dünyayı bu hale getirenler onlardır bunu fazlasıyla hak ediyorlar.onun için israftan kaçınmalıyız yoksa allah yardımcımız olsun demekten başka çaremiz kalmayacak….

 10. bilinçli kişilerin olduğunu bilmek çok güzel ama bunun farkında olmayan kişiler çoğunlukta…
  kim amerikanın karşısına çıkacak ve dur diyecek!!!
  KİMSE
  ben 19 yaşındayım ve geleceğimden, çocuklarımın geleceğinden endişeliyim
  biz bilincindeyiz ama ya diğerleri dünyada milyarlarca kişi var….
  allah sonumuzu hayır etsin ama bu işi biz düşünen, aklı olan insanlar yapmalıyız
  allah bize herşeyi vermiş
  kıymetini bilmek yada bilmemek elimizde
  tamamen elimizden gitmeden herşey bu dünya için çocuklarımız için birşeyler yapmalıyız…

 11. Nükleer Kış teorisini dahi gölgede bırakacak yeni bir çalışmaya göre, küçük çaplı bölgesel bir nükleer savaş dahi Dünya’yı yok etmeye yetecek.

  Atom bombasından yayılan nükleer küller tüm yeryüzünü kaplayacak.

  İSTANBUL – İklim ve nüfus modellemeleri, iki komşu ülke arasındaki bir savaşta nükleer silah kullanılması halinde anında milyonlarca insanın öleceğini gösteriyor. Nükleer savaşı takip eden saatlerde ise nükleer bulut tüm yeryüzünü kaplayarak Dünya’nın yapay bir kışa girmesine neden olacak, hava sıcaklığı aniden düşecek ve küresel bir kıtlık başlayacak. Tahminlere göre küresel sıcaklık ilk 3 yılda 1.25 santigrat derece düşecek ve bu soğuk dereceler uzun yıllar sürecek.

 12. bütün insanlar bu felaketi biliyorlar ama kimse önlem almıyor her gün seminerler yopılıyor ama lafta kalıyor herkes cevresinden arkadaşın dan başlasın

 13. bu olay bir günlünlk mesele değil.
  buraya bir günde gelmediğimiz gibi bir günde de kurtulamayacağımıza göre . elimizi çabuk tutsak iyi olur.
  önlemlerimizi ciddi bir şekilde uygulamaya başlayıp bir an önce yapılması gerekenler yapılmaya başlansa iyi olur .
  inşallah sonumuz hayır lolur

 14. slm arkadaşlar şahsen benim tüylerim diken diken oluyor arkadaşlar biz insanlık olarak daha birşeyleri paylaşamıyoruz şu geldiğimiz noktaya baksanıza ölümle burun burunayız artık insanlar kendi kaderlerini kendileri belirleyecek ne olursunuz demeyin birkaç insanla olurmu suyumuzu elektriğimizi kullanırken iki kere düşünelim dünya hepimizin üzerinde biz yaşıyoruz inşallah önlemler alınırda bunlar sadece lafta kalır

 15. daha fazla yaşamak İSTİYOSANIZ BİRAZ DİKKATLİ OLUN

 16. yha siz neden bahsediyosunuz ki deodorantlar elektırık su… hepsıın azaltılması gerek pekı bızler hergun yıkanmadan rahat edebılıyormuuz hyra ab mabe yalan bunlar yha.hadı bunu bizler uygulasak burda konusmayanlar buraya katılmayanlar ammaann banane dıyenler ne oljak bı arkadasım demıs ortaya cıkn su pekı buzullar olmadımı penguenlerımız kutup ayılarımız nasıl yasıycak ltfn dıkkate alın herkese ei geceler

 17. kıyamet said:

  sonumuz ne olacak beyler bayanlar dünya bitiyor kalmadı nerdeyse sular azalacak ama bunu gördüğümğz halde 2 kuruş için yine devam ediyoruz

 18. teorimdir... said:

  slm arkadaşlar,bu küresel ısınmanın sonrasında ortaya çıkacak tek sorun ”su”suzluk değildir.kutuplardaki buzul dağların erimesiyle birlikte ortaya çıkacak olan ve tüm dünyayı ve insanları gerçekten tehdit edecek tek felaketimiz (kıyamet alametlerinden) ”ecüç-mecüç” diye adlandırılan cücelerdir.nerden ve nasıl çıkacakları bilinmiyor ama benim tezimce milyonlarca cüce ancak böyle bir yerden yeryüzüne çıkabilir.
  sonuçta bu bana özgü bir teori…
  sonumuzu hiç ii görmüyorum sizin gibi.

 19. küresel ısınma yüzünden herkes hayrete düşkün
  dünyamız bu kötü yola sapması bizden gelen bişeydir bence çünkü bu kadar kötü yapanlar doğayı kirletenler hepsini biz yaptık
  şimdi de kendimden de gıcık oluyorum yani
  ben 14 yaşındayım bu duruma da üzülüyorum

 20. şok şok
  küresel ısınma dünyamızı sardı şimdi napıcaz diyen insanlar şimdiya kadar böylesini göremeyenler hayrete düşenler
  dünyamızı kötü bir yola saptı herkesin aklında acaba dünyanın sonu ne zaman olacak

 21. heeeeee bide şu küresel ısınma şimidye kadar sürekli ısındırmaya çalışıldı. şimdimi küresel ısınma aniden meydana çıktı. biri açıklasın bunu bana yaa dünyayaı ısıtılmaya çalışırken böle bi tehlike oluncağının herkez farkındaydı ama kimse o eski yıllarda 2007 de böle bir tehlike olurmu die düşünmediki……..

 22. şimidye kadar olan olduu kimse buzuların eridiğini düşünmüoki herkez kendi keyfine bakıo bide o insanlarda çevreyi korumalarını istiosunuz bazılarında bu istek olumlu olabilir ama %85 de olumsuz istediğniz kadar uyarın insanları. herkez kendi keyfine bakar

  geçtiğimiz yıllarda böle bi sorun olmuyordu. bizim büyüklerimizlerin çokçukluk yıllarında böle sorunalr yoktu. arba icat edildi insanların rahatça bir yerden başka bir yere seyahat edebilmesi için ama bu pek iyi olmadı egzoz dumanında kulanılan perfümlerden vb ürünlerden dolayı ozon tabaksı’nın delindiğini hepimiz biliyoruzz buzullar erimezse bile ozon tabkası’ndaki delik gitikçe büyükcek o zamanda bir felaket olucakk
  ya bunların hiç birinin olmaması için önünde durulcak bişi yokki .insanlara bunu yapmamalısın bu senin için diğer canlılar içinde çok tehlikeli desen o gider inadına yapar. dünyanın yok olmasının engelenmesi isteniosa ilk baş zararlı insanlara laf anlatmaklay başlanmalı bence …:(:(
  neden herkez kendini düşünüo, nedne herkez başkalarına ven kendine zarar wermekten hoşlanır neden???

 23. bencede dünyamızı bekleyen bir çok sorun var özellikle insanlarımızın bu konu hakkında hiçç gerekli bir şey yapmıyor ben 13 yasındayım ve bu durumlara çok üzülüyorum insanları bilinçlerndirmek için ne olursa yaparım lütfen başbakanım insanları bilinçlendirin türkler adam olmazzz…..
  insanlar beni dinleyinnnnnnnnnnn

 24. bencede dünyamızı bekleyen bir çok sorun var özellikle insanlarımızın bu konu hakkında hiçç gerekli bir şey yapmıyor ben 13 yasındayım ve bu durumlara çok üzülüyorum insanları bilinçlerndirmek için ne olursa yaparım lütfen başbakanım insanları bilinçlendirin türkler adam olmazzz…..

 25. bencede dünyamızı bekleyen bir çok sorun var özellikle insanlarımızın bu konu hakkında hiçç gerekli bir şey yapmıyor ben 13 yasındayım ve bu durumlara çok üzülüyorum insanları bilinçlerndirmek için ne olursa yaparım lütfen başbakanım insanları bilinçlendirin

 26. yanlız türklermi suçlu ???

 27. Türkler Adam Olmaz…………

 28. gızem13 said:

  bu konu gercekten onemlı bır konu.ınsanlarımızın cogu kuresel ısınmayı kafaya takmıyor.belkıde gelecekte ne olacagını bılmıyor.benım tek isteğim insanların bılınclendırılmesı.ben okulda bu konuyla ılgılı bır yazı okuyorum bunu aldırıs bıle etmıyorlar.ablamda bole.hıcbırsey ıcın gec degıl recep tayıp erdoğana seslenıyorum.ben 13 yasında bırkızım ve bu konu benı bıle etkıledı.eger bız torunlarınızı dusunuyorsanız lutfen ayaklarınıza kapanıyorum ınsanlarımızı bınclendırın.ben bunun ıcın aklınıza gelen herseyı yapmaya hazırım…….

 29. ömer karacan(16) said:

  ÇOK AZ BİR ZAMAN KALDI
  BU SAATTEN SONRA HİÇ BİRŞEY YAPAMAYIZ BİR ŞEYİN VARKEN DEGERİNİ BİLMEK GEREKİR HERŞEYİ İNSAMLIK KENDİ ELİYLE YAPTI.ANCAK BUNDAN SONRA İNSANLAR BİRBİRİNİN KALBİNİ KIRMAMALI BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ BUNU UNUTMAYALIM. ALLAH HERKESE SABIR VERSİN HERKES KALBİNİ FERAH TUTSUN…

 30. felaket tellalı said:

  katılıyorum dünyanın sonu geldiiii

 31. okan zengin said:

  hayatın cilvelerine fazla takmayalım..vardır bir hikmeti..yapılacaklar listesinde yeri olmayan bu konu hafif oldu..uzayın keşfedenlerin gündemi başka..bizim gibi nal toplayanlarınki başka..fazla takmayalım..

 32. erkan said:

  her ınsan olumden korkuyor cok dogru fakat o an gelınce pekı hayatımızın tamamını neden her an olecekmıs gıbı yasamıyoruz bızım katlettıgımız bu dunya bıze o kadar cok tolerans saglamıskı artık gerı donus yok ekılen bıcılıyor evet cok haklılar ınsanlar gecmısın hataları yarının nesıllerıne odetılecek ne yazık kı gecmıstede hep boyle olmamısmıdır hep masumlara yapmadıkları sucların faturaları kesılmemısmıdır hayatın gercek yuzu sanırım hepımız sabırlı olup bılmıyorum bundan sonra her ne kadar fayda eder ama kendımız ıcın deıl bızı yaradan ıcın yasayalım sukur edelım ınsallah her ınsan hatasını farkeder ve zararın neresınden donulurse o da gerıde kalan nesıllere kar kalır allaha emanet olun….

 33. arkadaşlar hepimiz geleceği mutlu görmek istemezmiyiz.????bırakında bizim yaşadıklarımızı onlar yaşamasın.

 34. sevgili büyüklerimiz 1 mart 2007 günü sabah saat 8:55 ten 8:00 a kadar tüm elektirikli alaetlaeri elinizden atın.şalterlaeri kapatın.bırakında gelecek iyi şeylerle karşılaşsın.boş yere su ve elektrik harcamayalım..

 35. sevğili kardeşlerim sizlerki allah rızası için birşey ler yapıyorsunuz kardeşlerimizin yarasına merhem olmaya çalışıyorsunuz sizlerden birtek ricamız var amarikan sitelerini alt üst eden isyan vadisi dursun bedirhanın sesinden o ğüzel yorumundan dinlemeleri için tüm kardeşlerimize ulaşması ğereken bu videoyu bir an önce adresini bildirelim kimi tanıyorsanız hemen bildirin ve sitelerinize ekleyin allah tüm müslüman kardeşlerimizi korusu işte vidounun adresi

  ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER
  seroooo

 36. Çevreye çöp atmama, ağaçları kesmeyelim kesersek yakında kuraklık başlayacak.

 37. emre dolu said:

  Son yıllarda gündemden düşmeyen küresel ısınma, beraberinde geleceğe ilişkin farklı senaryoları, farklı yapılanmaları da getiriyor. Küresel ısınma sonucu, kutuplardaki donmuş buz kütlelerinin erimesi ile dünyanın bu en ücra köşesindeki zengin potansiyel enerji bölgelerine ulaşma imkanı doğuyor. Ancak bu kez ülkeler arasında kıyasıya bir yarış, hatta giderek sertleşen bir çekişme söz konusu: Söz konusu bölgelerde kim hak sahibi olacak?”

 38. emre dolu said:

  2030 yilina yakin her tarafi su basacak ilerde belki teknoloji gelisir.Bunun önlemi alinir.Ama bu sefer çok ciddi geliyorrrr…

 39. DUNYAYI BU HAAAALE BİS GETİRDİK WE SU ANDA DA BUNUN ACISINI YASİYORUS WE HEP KESKE DİYORUZ YAKINIP DURUYORUZ AMA ARTİK GERİYE DONUS YOOK BİZLER BUNDAN SONRASİNA BAKİCAAAZ ZARARIN NERESİNDEN DONULURSE KARDİR DİİİCEZ WE BUNDAN SOOORA DAAHA DİKKATLİ WE TASARRUFLU OLUCAZ BOLE OLMASSA DÜNYAYI KENDİ ELLERİMİZLE YOK ETMİŞ OLUCAZ DÜNYAYİ COL HALİNE GETİRİCEZ WE KENDİ NESLİMİZİ TÜKETİCEZ LÜÜÜÜTTTFEN HERKEEEEES GEREKENİ YAPPPPSİİİN ELİNDEN GELENİ YAPSİN HERKESS

 40. az makyaj yaparsanız ve az parfüm sıkarsanız bi halt olmas bu sitelerede gerek kalmass

 41. ya ödevimi burada buldum böle çok kolyca bulabileceğimi znnetmiyordum

 42. BU DÜNYA BİZİM VEDE BU KÜRESEL ISINMA DENİLEN OLAY TAMAMEN İNSANLARIN İŞİDİR ZEHİRLİ GAZLAR ATMOSFER TABAKASINI DELİNCE GÜNEŞ IŞINLARI SÜZGEÇLENEMİYOR VE GEREĞİNDEN FAZLA ISI ALIYOR DÜNYA VE DE DENGE BOZULUYOR BUNU DÜZELTMEK DE İNSANLARIN ELİNDE HERKESİN DİKKATLİ OLMASI LAZIM !!!

 43. ya arkadaşlar bis elmisden geleni yapalım ve çevremisi temis tutalım herkes bunu yaparsa inanın daha ii bi ortama sahip olcas yeterki çevremisi koruyalım ve bunun için bis bişeyler üretelim

 44. ArKaDaŞlAr burda oturup çevreyi kirletmeyın demkle olmuyor malesef konuşmakla iş bitse… ama malesef bitmiyo bn eminmki buraya yorum yazanlar obur gun çevreyi kirletmeyı devam edıyor bi gun yetmıyor bu dunya bizim!!!!!
  günümüzde bi sürü felaket yaşanıyor bunları durdumak bizim elimizde ama kimse MALESEF ilegelnmiyor,bn 16 yaşındayım ve yaşamk istiyorum eskiden insanların yaşadığı gibi temiz bi dunyada,20ncı yuzyılın pislikleri içinde deil!!!!

 45. bebeler kafanızı kırarım bak çevreyi kirletmeyin tamam mı hep bize dedittirmeyin haaaaaaaaa

 46. benim adım rahim
  çevreyin kirletmeyin sene hep bize dedittirmeyin bak

 47. YAŞAR CEM said:

  GERÇEKTEN İÇLER ACISI BİR DURUM. AMA HİÇ KİMSENİN BUNU ÖNEMSEDİĞİ YOK. İNSANOĞLU KENDİ KAZDIĞI KUYUYA KENDİSİ DÜŞECEK.

 48. nedense hiçbişey yapamıyoruz bu konuda… etrafta bişeyler yaptığını sanan ama aslında dünyamıza zarar veren insanlar oldukça da elimizden bişey gelmeyecek… ne diyelim sonumuz hayır olur inşallah…bu mükemmel yapı (dünyamız) böle katledilecekmiş demek…

 49. kıyamet denilen olay bu olsa gerek.tanrı durup duruken kıyameti yaşatmıcak insanlara .insanlar kendi elleriyle hazırlıcak bu sonu.ne yazıkki cok acılar ve yok oluşlar yaşanacak.insanlar ve tabiat; bilinçsizce medenileşmenin,savaşların,kaynakları hor kullanmanın,ihtiyaç fazlası herşeyi tüketmenin , yarını düşünmeden yaşamanın kurbanı olucak.bir örnek vermek istiyorum babanem birgün köydeki evimizde abdest alırken suyu çok az açarak kullanıyordu zahmetlerle.bende aman be babane suyu çok açıp rahat rahat abdest alsana dediğimde bana kızım insanlar birgün gelicek bir damla suya ihtiyaç duyacaklar o yüzden idareli kullnamalıyız demişti.ben de gülmüştüm bu su tükenirmi hiç babane demiştim.o zamanlar 6 yaşındaydım çok geçmedi 36 yıl sonra babanemin söylediklerinin ne kadar dpğru olduğunu anladım.babanem eğitim almamış ama bilinçli ve duyarlı gerçek insanmış.şimdi ben çocuklarıma her şey için aynı şeyi söylüyorum.bu yalnızca su örneğiydi.hepimiz bilinçlenip her anlamda böyle davranırsak hızlı gidişatı yavaşlatmış oluruz.kimbilir belkide durdurabiliriz.

 50. erkany said:

  is sadece deodorantlarla bitse keske simdi okudugun haberlere gore buzullarin %85 i 22.yuzyili goremeyecek diyor o zaman hepimize kocaman bir brovo demek dusuyor nedenmi cunku bu hale getirende biziz oysaki dunya kadar guzel alimli bir gok cismi uzayin hic bir yerinde yok ama malesef amerikaya herseyi baglamamak gerek sucu birazda kendimizde arayalim olmazmi ?avrupanin her bolgesinde arastirmalar yapiliyor her alanda bu konu uzerinde bizim yaptigimiz sadece rant kavgasi turkiyenin yillar sonra bir deprem kusagi uzerinde oldugunu hepimiz gibi bizim meshur bilim adamlarimizda ogrendi ama bu hepimize cok aci bir ders vererek ogle degilmi biz sadece milletin yaptigi seyler uzerinde yorum yapmayi kanal kanal gezmeyi cok seviyoruz herkesin dogru bildigi seyi insalara biri cikip o oyle degil boyle diyen adamin arkasindan onun yanlis oldugunu bile bile bile gidiyoruz ogle degilmi iste bizim butun hatamiz arastirmadan kulak dolgulariyla is yapmak yada yarismalardaki insanlarin ozel hayatlarini incelemek kim ne yapmis kim ne etmis diye onun icin kimse canini uzmesin bu boyle gelir gider yapacak hic bir sey yok

 51. dilekbab said:

  malesef haklısın kardeşim elimizden bişey gelmiyor sesini çıkaranı yok ediyorlar içten içe öldürüyorlar dünya aslında köleliği yaşıyor

 52. dunyayı rahat bırakmak ıcın bıraz fedakarlık temnsı gerek ınsanlıgın…
  cok uzuluyorum…
  ama..yapacak bısey yok..bızım adımıza karar verıyorlar ve uyguluyorlar.. uzgunum…

 53. YAHU DELIMISINIZ… AMERIKANIN VE GELISMIS DUNYA ULKELERININ ENERJI KAYNAKLARININ PESINE DUSTUGUNDEN BAHSEDIYORLAR ARKADASLAR.ADAMLAR SU VE PETROL ICIN ORTADOGUYU NE HALE GETIRDILER GORDUNUZ… SIMDI SIRA HIC KULLANILMAMAIS YERLERDE.. YAPILMASI GEREKEN BENCE DOGAKL HAYATA DONMEK ICIN CALISMALARA BASLAMAK.. EGER DOGAYI KORUMAK ISTIYORSAK O MUHTESEM LUKSLERIMIZDEN VE MUHTESEM HIZINA YETISEMEDIGIMIZ TEKNOLOJIDEN VAZGECMEMIZ..
  BUNU HANGIMIZ YAPACAGIZ ALLAHASKINIZA.. KIM ABD NIN KARSISINA CIKIP BU CALISMALARDAN VAZ GEC.. DIYECEK..YADA KIM O GAZLI DEODORANTLARI KULLANMAYACAK… AMANNNN.. HIKAYE HEPSI DE

 54. himenoktay said:

  aynaya baktı garip:)

 55. dilekbab said:

  neden???

 56. dilekbab said:

  herkes üzerine düşen görevi yapsa sorun kalmicak en azından görevimizi yaptığımızı düşünüp huzurlu olucaz tabi asıl sorun (amerika+savaşlar)ortadan kalkmadan dünyamızı kurtarabileceğimizi düşünemiyorum onları yok etmeli 🙂

 57. tamam çevreyi kirletmeyelim demekle iş bitmiyoki biz elimizdeb geleni yapsak bile amerika ve çin halk cumhuriyeti işi b. eden ülkeler bu konu hakında çok araştırmlar yaptım çokta okudum çek çare buzuları eritmemek sacma gelebilir ama kılima sistemi gibi devasalbi sistem ğeliştirmek lağzım umarım bunuda Türk bilim adamları yapar size kopya kılimanızın kaynağı buzuların altında yatan petrol ve doğal gaz 🙂

 58. ARKADAŞLAR BU ÇEVRE HEPİMİZİN LÜTFEN ONA SAHİP ÇIKALIM.GELECEK BİZİM VE ÇOCUKLARIMIZIN.ONLARA İYİ BİR YAŞAM SAĞLAYALIM…

 59. kardelen said:

  Ben öğrenciyim.Sağlıklı yaşamak istiyorum.Bunun için elimden geleni yapıcam.Çevreyi lütfen kirletmeyelim.Herkesin elinden geleni yapmasını istiyorum…

 60. LÜTFEN HALKIMIZ BU KONULARA YÖNELİP İLERKİ YANTIMIZI DÜŞÜNÜP TÜM DÜNYA HALKINA SESLENİYORUM BU EVRENDE BİZLER YAŞIYORUZ BU YÜZDEN BÖYLE KONULARLA İLGİLENELİM BİZDEN SONRA GELEN ÇOCUKLARIMIZA BİR ARMAĞAN BIRAKALIM…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: