içimdeki SEN gibi…

                                       sl2771.jpeg

Papa, Türkiye’ye geliyor. Ortalık toz duman. Bu ülkede Müslümanları en büyük tehlike olarak gören güruh Ayasofya’ya sahip çıkıyor. Papa’nın gelmesine karşı çıkanların, Neye niçin karşı çıktıklarını ve halkın kafasını nasıl bulandırmaya çalıştıklarını Sami Hocaoğlu bugünkü yazısında analiz ediyor. (24.11.2006)

Sizce, bu işte bir terslik yok mu? At izi, it izine bu kadar mı karışır? “Papa’ya göz ucuyla Ayasofya’da ibadet ettirmeyiz!” diye tozutan malum güruhu kasdediyorum: Bunların derdi ne? İslam’a kin dolular, Cami’ye cemaate kin dolular. Aklıma bir tek şey geliyor: Papa Ayasofya’da istavroz çıkarırsa, Müslümanların hafızalarının tazeleneceğinden mi korkuyorlar? Ayasofya’yı Müslümanların ibadetine yasaklayarak yaptıkları tarihi yanlışın yüzlerine vurulmasından mı tedirgin oluyorlar?

Kasdettiklerimi söyledim, kasdetmediklerimi de söyleyeyim: Alperenleri kasdetmiyorum. Onlar, Ayasofya’da namaz kılmayı istemekte yerden göğe haklılar. Onların namazının engellenmesi, tam da başlıkta verdiğim Alak suresinin 9-10. ayetlerinde işlenen Mekke müşriklerinin çirkin zulmünün benzeridir, hatta aynısıdır.

Ayasofya’yı ibadete kapatmak, “bir kulun” değil, kaç milyon kulun ibadetini engellemektir. Biri kalkıp “Efendim, bu ibadeti engellemek değil ki, gitsin falan yerde kılsın namazını” diyebilir.

Zaten aynısını Mekke’nin kodaman müşrikleri de diyordu. Allah Rasulü’ne, “Git ibadetini evinde yap” diyorlardı. Kâbe’de ibadet etmesine mani oluyorlardı. Cahiliyyenin kodamanları Kâbe’yi put müzesine çevirmişlerdi. 360 putu Kâbe’nin içinde sergiliyorlardı. Bunlar arasında Hz. İbrahim’in resmi de, kucağında İsa taşıyan Meryem ikonası da vardı.

Allah Rasulü, özellikle Kâbe’de namaz kılmak, Allah’ın birliğini orada namazıyla haykırmak istiyordu. Bunu, her türlü işkenceye ve hakarete katlanmaya değer buluyordu. O kadar işkence ve hakarete rağmen, Hz. Peygamber’in Kâbe’de namaz yasağını çiğnemekten vazgeçmemesi, bunun göstergesi.

Dava, kuru bir inat değildi elbet. Bugün Ayasofya’da namaz kılmakta ısrar eden bir müminin davası da, kuru bir inat değildir. Allah Rasulü’nün izinden gitmektir. İstanbul’u bize armağan eden Fatih’in fetih vakfiyesi olan Ayasofya’nın ibadete kapatılması, siyasi bir karardı. Yani, siyasetin ibadete müdahalesiydi. Bu yasak, “Kimsenin namazına niyazına, camisine cemaatine karışan mı var?” diyenlerin yüzlerini kızartmaya yeter.

Ayasofya’yı ibadete kapatan genelgenin altında sahte imza olup olmaması, ciddi bir konudur. Fakat meselenin özünü değiştirmeyecek kadar da tali bir konudur. Neticede, malum dönemde Ayasofya ibadete yasaklanmıştır. Bu siyasi kararla dışarıya hangi mesajın verildiği herkesin malumu. Bu, “Türkiye kıblesini değiştirdi” mesajıdır.

Fakat asıl mesaj içeriye verilmiştir. Müslüman millete, “Ben senin inancını müzelik ettim” mesajıdır. Malumlar tozutmadan, tehdit etmeden, sövmeden, sopa göstermeden dinlemeyi becerebilirlerse, izah edeyim:

Aynı dönemde ahır ve silo yapılan yüzlerce cami bunun delilidir. Onlar Ayasofya’nın kardeşleriydi. Yine onlarcası da yıkılmıştır. İsteyen, ahır ve silo yapılan, yıkılarak arazisi gasp edilen, hatta içkili işretli Halkevi (bu da resmi ideolojinin mabedi oluyor) yapılan camilerin listesini kolayca elde edebilir.

Mahzun Ayasofya üzerinden verilen mesaj “Ben senin inancını müzelik ettim” mesajıdır. Bu bir yorum değildir, abartı hiç değildir. Eğer bu sonucu görmezden gelirsek, Ayasofya’nın içindeki 7.5 metre çapındaki o dev levhaların indirilmesini izah edemeyiz. Ayasofya tarihinin bir parçası olan o dev hat levhaları çıkarılmak istenmiş, fakat kapıdan sığmadığı için çıkarılamamış, tekrar takılması 10 küsur sene sonra mümkün olabilmiştir.

Yine Ayasofya’nın minareleri son anda yıkımdan kurtulmuştur. Bu olay İstanbul işgal altındayken olmamış, bizim kendimizi sömürgeleştirdiğimiz yıllarda olmuştur. Danışılan mimar, “Bu minareler olmazsa bu eser ayakta kalamaz” demiştir de, minareler yıkımdan kurtulmuştur. Ama heyhat en az Ayasofya kadar değerli, en az Ayasofya kadar önemli koskoca Ayasofya Medresesi, acımasızca katledilmiştir. Şimdi yerinde yeller esmektedir. ABD’ye ders vermek gerektir: “Siz ne anlarsınız medrese bombalamaktan, gelin de bu iş nasıl yapılırmış, bizden öğrenin!” diye…

Şimdi, Ayasofya’ya Papa geliyor diye hop oturup hop kalkanları ciddiye almamız gerekir mi? El-cevap: Eğer Ayasofya’nın ibadete açılmasını candan yürekten savunmuyorsa, gerekmez. Gerekmemekle kalmaz, sahtekârlığı yüzüne vurulmalıdır. Müslümanların Papa’yla ortak yanı, onlardan daha fazladır. Hiç olmazsa Papa “ibadet” diye bir şey tanıyor, ama malum takım ne din tanıyor, ne ibadet tanıyor, ne mabet tanıyor.

Dürüst olan, Ayasofya’nın ibadete açılmasını talep eder. Bu, Fatih’in vakfiyesinde dile getirdiği “lanetten” kurtulmanın tek yoludur. Ayasofya Müslümanlara açılsın.

Peki, Papa’ya ne mi diyelim?

Bunu ancak cahiller sorar. Buyursun Papa Efendi, çok istiyorsa, Ayasofya’da ibadet edebilir. İslam bunu engellemez. Delil arayan varsa, hem de Allah Rasulü’nün hayatında, kapı gibi delil var. Yeter ki siz Ayasofya’yı Müslümanlara açın.

Bunu yapmadığınız sürece, Müslümanlar, başlıktaki ayetleri okudukça sizi hatırlayacak.

Comments on: "Allah’ın kulunu ibadetten engelleyenin haline baksana bir!”" (4)

 1. cihad44 said:

  Güya yazınızın sonunda şeriatçı kelimesini kullanarak ben ve benim gibi düşünen insanlara hakaret etmiş oluyorsun öyle değilmi ? Öncelikle siz ve sizin gibi düşünen insanlar perde kaldırmasını öğrensin(?) Ön yargıyı kırmayı deneyin.. Objektif yaklaştığınızda doğruları göreceksiniz.

  Şimdi..
  İzmir’in kendini Anadoludan ayırdıgı zaten söylemeyeceğim.Hele ki orda yaşayan (hepsi kesinlikle değil) insanların camilere karşı tepkileri , sabah ezan seslerini kıstırma girişimleri , Cuma hutbesinden rahatsız olup diyanete kısa tutulmasını istemeleri gibi şeylerdende bahsetmeyeceğim ! Papa’nın o yıllarda gelip bir İzmirli kadının bu yaptığı cehaletten başka birsey değil. Bu Hristiyan olsada İslamiyet olsada cehalettir.Bir kadını kıstas almak ne kadar doğrudur değerli dostum(?)

  Sözde biz şeriatçı kesim Papa bu sözleri sarf etmesede yine ortamı gerecektik öylemi? Bugün Dünya’nın dört bir yanında zulüm gören kardeşler bizden , zulüm edenler alçakca söz sarf eden Papanın dininden ! Biz hakkımız ve özgürce dinimizi yaşamaktan başka birsey istemiyoruz..Ve tabiki saygı ! Dinimize ve Peygamberimize (sav) saygı..

  Değerli şahsiyet(!).. Bizim kargaşa cıkarmak için ne yaptıgımızı söylermisin ? Biz ki semavi olsun olmasın tüm dinlere karsı saygı gösteren topluluguz..Biz ki Rabbimin gönderdiği tüm peygamberlere amenna deriz ve en ufak saygısızlık etmeyiz..

  Daha anlatacaklarım çok ama bu kadar sana cvp olarak yeter sanırım.. sen şimdi kendine buradan bir pay çıkar ve tefekkür et.. Objektif düşün..İnan doğru yolu bulacaksındır..

  Selametle..

 2. Tefekkür said:

  ^^Fazla söze gerek var mı…Neler oluyor bize Allah aşkına? diyeceksiniz ki Papa İslam hakkında ileri geri konuştu bütün tantana bu yüzden…ben bu fikre katılmıyorum bana inanın şeriatçı tayfası bu olay olmasaydı da gürültü çıkartırdı…^^

  yorumunuz anlayış kapasitesinizi göstermektedir…orta da bir gerçek vardır..görmek istemediğiniz,anlayamadığınız..ve fakat zannımca zaten anlayamayacaksınız.. 🙂
  buna inansaydım size çok şey anlatabiliridm..
  mesela kalıplaşmış şekilde toplumun dayattığı sistemlere kafa tutan,gerçeği araştıran,ruhu özgürleştirmek için insana biçilmiş en uygun kaftanın ”İSLAM” olduğundan…
  insana bu şekilde başka değer veren,haklarını koruyan,asil başka hiçbir dinin yada ideolojinin olmadığından..
  gerektiği yerde mütevazi olmayı bilen ama yaşadığının, piyon ve kuklaların çok farkında olan akıllı bir duruşu olan ”Msülümanlardan” söz ederdim…
  ama ki bakın mesajımın sonuna geldim..
  ve anlamadınız…
  ve ben anlayamayacağınızı biliyordum..
  🙂 Allah dilediğine hidayet edendir..

  selam ve duayla..

 3. gereksiz said:

  Sizin bu yazdıklarınıza sadece gülünebilir.
  Özellikle “şeriatçılar” demeniz bizi daha da üzmüştür. Üzmüştür çünki cahillikten ileri gelen bir kelime. Kimsenin gürültü çıkardığı da yok. Medyayı takip ediyorsanız ( ilk sayfalarda ki manşetlerden bahsetmiyorum ) duyarlı insanların yazıklarından bunun bu şekilde olmadığını sizde göreceksiniz. Göremiyorsanız sadece bakmaya devam edersiniz.

 4. Koca Papa(z)
  (Demirel bu anısını bir tv kanalında anlatmış, Ben de Fikret Bila’ dan okudum) “Papa 1966’da da Türkiye’ye gelmişti. Ben o zaman başbakandım. Papa, Efes’e gitmek istemiş. Ben de o zaman dışişleri bakanı olan İhsan Sabri Çağlayangil’e dedim ki, ‘al Papa’yı İzmir’e, oradan da Efes’e götür’..Sabri Bey, Papa’yı İzmir’e götürmüş, oradan da arabayla Efes’e gidiyorlar. Arabanın arkasında sağda Papa, solda da İhsan Sabri Bey oturuyor.Papa özel kıyafeti içinde. Vatandaşı selamlayarak gidiyorlar.Bazen vatandaşlar durduruyor arabayı. Böyle bir anda bir kadın arabaya yanaşmış, İhsan Bey’e demiş ki: – Koca Papaz hanginiz? İhsan Bey de: – Yahu, kadın demiş, benim papaza benzeyen bir tarafım var mı? İşte Koca Papaz bu, diye Papa’yı göstermiş, sonra sormuş: – Niye soruyorsun Koca Papaz’ı? Ne yapacaksın? “Hiç” demiş kadın: – Kızım hasta da okutacaktım.”
  İşte Anadolu insanının kültürü budur. Hoşgörüsü budur. Din adamına saygısı budur. Halktan seçimlerde güzel bir tokat yiyen Saadet partisi halen ateşe körükle gidiyor…Geçen gün Herkül Milas’ ın bir yazısında okudum bir İtalyan gezginin 1788 yılında yazdıklarına bakın; “Londra ve Paris’ teki hoşgörüsüzlüğü tatmış olanlar, burada bir kiliseyi, bir cami ile bir sinagogun arasında, bir dervişi bir keşişin yanı başında görünce çok şaşıracaklar.Kendi dininden böylesine farklı bir dini bu hükümet nasıl kabul eder anlamıyorum…Hele halk arasında ki hoşgörüyü yaşayınca daha şaşırırsınız: Türk, Yahudi, Rum, Protestan, iş ya da eğlence konusunda öylesine uyum içinde sohbet ediyorlar ki, sanki aynı ülkeden ve aynı dindenmişler gibi”….Fazla söze gerek var mı…Neler oluyor bize Allah aşkına? diyeceksiniz ki Papa İslam hakkında ileri geri konuştu bütün tantana bu yüzden…ben bu fikre katılmıyorum bana inanın şeriatçı tayfası bu olay olmasaydı da gürültü çıkartırdı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: