içimdeki SEN gibi…

Hazırcevaplılık, her ortamda, her soruya anında cevap verebilme, söylenecek söz bulamadığınızda bile ortamı ölüm sessizliğinden kurtaracak cümleleri oluşturabilme yeteneğidir.
Etkili bir iletişimci olmak istiyorsunuz. Fikirlerle dopdolusunuz. Konuşmaya kalktığınızda tüm cümleleriniz bir edip veya şairin satırları gibi vecizeye benzemeyebilir. Konuşma sırasında her cümlenin kelimelerinin bile anlam zenginliğinin bir parçası olması sağlanamayabilir. Bu noktada asıl önemli olan duraksamadan konuşmaya devam edebilmektir.
 Çoğu zaman öyle sorularla karşılaşırsınız ki bir anda ne söyleyeceğinizi şaşırabilirsiniz. Oysa hazırcevaplılık yeteneğini kazandığınızda hiç bir zaman sözün altında kalmazsınız. Beklenmedik çıkışlarınızla insanları şaşırtabilir ve çıkışlarınızla hayran bırakabilirsiniz. Dahası derin bilgiye sahip olmadığınız konularda bile konuşabilmek sayesinde her kesimden veya fikir gurubundan insanla sohbet ortamı kurabilirsiniz.
Çoğu zaman bilgi sahibi olmadığımız konularda söz söylemek zorunda kalabiliriz. İçerik yönünden boş sözler söylesek de “duraksamadan söyleyebilmek” sayesinde tüm tehlikeleri aşabiliriz. Konuşma sırasında söyleyecek söz bulamayarak durakladığımızda tüm imajımızı zedeleriz. Boş da olsa söyleyebileceğimiz
mantıklı sözler bizi utançtan kurtaracaktır.
Unutmamamız gereken bir gerçek var: Konuşmak için insanların huzuruna çıktığımızda insanlar da dinlemek için bizlere yönelirler. O anda hepimiz başarılı konuşmayı arzulamaktayız. Daha da iyisi bizi dinlemekte olanlar da başarılı olmamızı arzulamaktadırlar. Eğer biz utanç verici bir duruma düşersek dinleyenler de bu utançtan nasiplerini almakta ve onlar da utanmaktadırlar. Şu halde konuşacağımız zaman başarılı olmamızı içtenlikle bekleyen insanlara sevgiyle yönelmeli ve başarılı olmalıyız.
En önemli sorunumuz söyleyecek sözden mahrum kalmamız değildir. Pek çok şey biliyoruzdur. Ama “Boşluk doldurma cümlelerini kullanmayı bilmiyorsak” tüm söyleyeceklerimiz bir kaç cümlede bitiverir. Duraklarız, tıkanırız ve artık tüm konuşmamız tahrip olur. Cesaretimizi yitirdiğimizde diğer fikirlerimizi ifade etmeye fırsatımız kalmaz. Aşağıdaki alıştırmalar ayak üstü düşünürken aralıksız hazırcevap verebilecek bir yetenek geliştirmemize yarayacaktır. Lütfen bu çalışmaları istendiği gibi yapınız. Ayrıca bulduğunuz her fırsatı benzer alıştırmalar için kullanınız.
ÖZET
1. Tek bir kelimeden yola çıkarak uzun konuşmalar yapabilmelisiniz.
2. Fikir boşluğu doğduğunda arayı içerik yönünden boş da olsa ilgili sözlerle doldurabilmelisiniz.
3. Şaşırtıcı sorulara, altında kalmayacağınız kısa olmayan cevaplar verebilmelisiniz.

ALIŞTIRMA: HAZIR CEVAPLILIK
1. Aşağıdaki her bir kelimeyi okuyun ve hemen ardından okuduğunuz kelimeyi içerisinde barındıran bir cümle oluşturunuz. Cümlelerinizin 6 kelimeden küçük olmamasına dikkat ediniz.
Örnek: “Kalem” – Kalem olmasaydı binlerce kitabın yazılması mümkün olamayacaktı.
Kuş
Fasulye
Cam
Elma
Tabak
Kelebek
Patlıcan Salatalık
Defter
Telefon
Radyo
Çocuk
Pamuk
Bahar Kırmızı
Hırsızlık
İdam
Burun
Tırnak
Sağlık
Sevgi Bağırmak
Zıplamak
Melek
Cami
Sadakat
Bayrak
Şerefli Dağılmak
Rehber
Makine
Mutluluk
Bağlantı
İçerik
Soyut
2. Simdi söz söyleme süremizi bir dakikaya çıkaracağız. Aşağıda göreceğiniz kelimeler üzerinde birer dakika konuşacaksınız. Duraklama yapmamaya dikkat ediniz. Düşünce akışınız yavaş işliyorsa başlangıçta zaman kazanmak için yavaş bir hızla konuşacaksınız.
Örnek: “Sevgi”- Sevgi üstüne çok şey yazılmıştır. O, insanın kalbinde olan en saygıdeğer duygu. Sevmek ve sevilmek ne güzel. Bir çocuğu sevmek, bir çiçeği sevmek, işi, eşi, aşı sevmek. Hayat sevgi üstüne kurulmuş. Yunus ne güzel söylemiş: “Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü”. Bana göre sevebilen insan olmak büyük olmaktır.
Hepimiz de büyük olmak istemiyor muyuz? O zaman sevgiyi neden ihmal edelim. Sevgi mutluluktur. Mutluluk uğrunda ne günlerimizi aç kalarak feda etmeye hazırızdır. Ne geceler uykusuz bırakır bizi sevgi. Oysa sevgi bir bakıştır. Bir gülüştür. Bir soluyuştur sevgi. Ciğerlerimize her soluyuşta sevgi dolar. Arzularsak tüm hücrelerimizin sevgiyle dolabildiğini görürüz.” Şimdi sıra sizde:
Bayram
Ay
Kalp
Fedakarlık Kahvaltı
Burun
Çiçek
Çocuk Işık
Müzik
Kitap
Başara Mikrofon
Elbise
Kir
Bahar Hayranlık
Merak
Temizlik
Yağmur

3. Aşağıda size çeşitli sorular yöneltilmiştir. Bu sorulara en az 30 kelimeden oluşan cevaplar vermelisiniz. Sorunun cevabı için tek bir kelime yeterli olsa bile cevabınızı mutlaka gerektiği kadar uzatmanız gerekmektedir.
Örnek soru: En çok sevdiğiniz kişi kimdir?
Örnek cevap: Benim Selim isminde bir arkadaşım var. Hayatımda tanıdığım en vefakar, en iyiliksever insan o. Onu gördüğüm zaman mutlu oluyorum. Böyle bir arkadaşı kim sevmez. En çok sevdiğim insanın o olduğunu düşünüyorum.(31 kelime)” Şimdi sıra sizde:
-Güzel konuşma kursuna katılmaktan memnun musunuz?
-Sizce yarın yağmur yağacak mı?
-Kursa giderek başarılı olma yolunu öğrenmemiz mümkün mü?
-En çok hangi özelliğinizden gurur duyuyorsunuz?
-Mecbur kalsanız çocuğunuzu döver miydiniz?
-Hiç kimsenin sizi sevmediğini söylüyorlar. Doğru mu bu?
-Rahmetli Turgut ÖZAL’ı hatırlıyor musunuz?
-Hiç nefret ettiğiniz bir öğretmeniniz oldu mu?
-Bir akşam aç kalmak pahasına elinizdeki parayı bir kitaba verir miydiniz?
-Sabahları erken kalkar mısınız?
-İskender kebabı hangi lokantada yersiniz?
-Niçin tavuk eti yemiyorsunuz?
-İradenizi nasıl kuvvetlendirdiniz?
-Gözleriniz neden bu kadar güzel?
4. Konuşmayı Kaldığı Yerden sürdürebilmelisiniz. Aşağıdaki örnekte iki farklı fikrin arası boş bırakılmıştır. Konuşmacı sizsiniz. önce bir fikir veriyorsunuz ve ardından bu fikri örneklendireceksiniz. Ancak örnek aklınıza gelmiyor. Örneği hatırlayıncaya kadar kaldığınız cümleye paralel, yeni fikirler içermeyen dolgu cümleleri kullanacaksınız. Arada en az beş cümle kullanmaya dikkat ediniz. İlk örnek sizin için hazırlanmıştır:
a) Ben biliyorum insan cevabı çok arzularsa rüyasında bile cevabı bulabilir. (Fikir kesintisi: Örneği hatırlamadınız ve boşluğu dolduruyorsunuz.)

Arzuladığınızda ne olur? Arzunuz bir türlü zihninizden gitmez. Arzu duygudur. Hep gözlerinizin önünde dolaşır. Öyle ki her zaman arzunuzu düşünürsünüz. Rüyanızda bile arzunuz aklınızda dolaşır. Adeta arzu insanın hücrelerine kadar vücuduna işlemiştir. Arzunuzdan kalbiniz titrer. “Ah bir şu cevabı bulabilsem” dersiniz. Yemek yerken arzu kafanızdadır. Yolda yürürken hep o arzuyu düşünürsünüz. Sonunda cevabı rüyanızda görürsünüz…
(Devam)Bunun en ilginç örneğini Elias Howe yaşamıştır. Dikiş makinesini keşfetmek için bıkmadan çalışmış, arzulamış durmuş ve sonunda rüyasında kendisini yakalayan yamyamların mızraklarının ucunu gördüğünde hemen fikir kendisine doğmuştur. Bu rüyadan sonra tezgahının başına geçmiş ve dikiş makinesini tamamlamıştır.
b) Bir yetim çocuğun başını okşasanız ona neler kazandırabileceğinizi biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
(Devam) Yetim çocuğun kendine duyacağı güven sayesinde çalışma azmi, zekası ve başarısı gelişecektir.
c) Aya ilk kim ayak basmıştı biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
(Devam) İşte Ay’a ilk ayak basan Neal Armstrong olmuştu.
d) Size dün buraya gelip çok çalışmamız gerektiğini söyleyen kadının adını söylemek istiyorum. (Fikir akışı koptu siz doldurun)
(Devam) O kadının adı Halime Yazgan’dı.
e) Huzurlarınıza hangi konuda söz söylemek için çıktığımı biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
(Devam) Sizinle “zekanın gelişiminin önemi” konusunda konuşmak için buradayım.
f) Benim kaç yaşında olduğumu merak ediyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
(Devam) Belki de tahmin ediyorsunuz; ben tam 31 yaşındayım.
 

Comments on: "hazır cevap yeteneği üzerine.." (22)

 1. sarı neco said:

  güzel bir alıştırma olmuş umarım herkes yararlanır bundan çok teşekkürler saygılar

 2. HAZIR CEVAP OLMAK,PRATİK ZEKA İŞİDİR…ODA DOĞUŞTAN GELEN BİR YETENEKTİR…ALIŞTIRMA İLE ANCAK GÜZEL KONUŞMA SANATI ELDE EDİLİR…(BENCE)

  • EVET HAZIR CEVAP KARŞINDAKİNİ ALT ETMEKTİR
   BİR ANLAMA NE DERSE DESİN ALTTA KALMAYACAĞINI BİLMESİNİ SAĞLAMAK VE SENİNLE KONUŞURKEN KELİMELERİNİ SEÇEREK KONUŞMASINI SAĞLAMAKTIR …

 3. alıştırmaları yaptığımda ve sonrasında kendime güvenim geldiğini hissetim. bir ayna alıp kendi mimiklerimi görebilmemde daha faydalı oldu.

 4. süppppeeeer bi alıştırma.fakat bende afalladım.saçmaladım bazı noktalarda;)ama cok güzel bir şey hazır cevap olmak

 5. s@chm@ sh€yL€r ßunL@r
  ph€nim İsd€diğim C€w@bı Ort@y@ @tınc@ K@rshıdaki kishi Donm@Lıdır Sisinqilerr phoOoqq gipi ıyyyğğğ :<

 6. kendini geliştirmek isteyen insanlar için çok yararlı bir egzersiz olduğu düşünceasindeyim.günlük hayatta çok işe yarayacak gibi.herkese tavsiye ederim

 7. semerkand46 said:

  süper olmuş elinize sağlık karşındaki konuşurken onu seyredip ne anlatırsa baş sallamaktansa iki kelimeyle soğuk duş etkisi bırakmak çok hoş oluyo

 8. şener42 said:

  gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş, faydası olmaya başladı bende.sağolun var olun emeğinize sağlık.

 9. Bencede cok güzel bir paylaşım tşk ederim..
  Benim bu yetenegene sahip olmam beni cok sevindiriyo, hazır cevaplar vermek güzel bir duygu, İnsan kendi güvenini kazanıyor…Toplum icinde rahta konuşmayı ve özgüvenini veriyor..

  Tekrardan tşk ederim paylaşım icin..

 10. Güzel bir paylaşım için teşekkürler. Bence her şeyden önce hızlı kitap okuma alışkanlığı edinilmelidir. Zira pek çok yerde bahsi geçen şeyler için data içinde data sunabilmek (laf edebilmek için ) karma fikir sahibi olmak gerekir. Lafı sündürmek kısa zamanlı çözümler olabilir fakat dikkatli bir dinleyici size 2. bir şansı vermeyebilir.

 11. SAyın öner;

  Önerdiğiniz siteyi inceledik. Gerçekten faydalı bir site. Biz de bu siteden faydalanılmasını öneriyoruz. Paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  Elif Lâm Râ
  Web Site Yönetimi

 12. kendinigeliştir.com işte bu siteye girenlerin bu siteye bakmaları onlar adında gerçekten güzel bir tecrübe olacaktır ve dikkat edin bagımlılık yapabilir aslında yapmalıda çünkü insanlar kendilerini her daim geliştirmeli ve çağa ayak uydyrmal bir kişinin karşısına çıkdıgımız zaman alt olmamak için …hazırcevaplılık da çok önemli bizleri bazen ölüm sessizliği olan ortamlarda yardımımıza yetişebilecek en ideal sözlerdir ..ama tabi her insan hazırcevap verme yetenegine sahip degildir bunun için gercekten bilgili olmak gerekiyo ….saygılarımla..

 13. bende hep hazır cevap olmak çok istemişimdir fakat bu biraz öz güvenle ilgili sanırım bunu bi aşabilirsek daha az hata yapıp daha çok insanlarla mantıklı ve etkileyici konuşmalar yapabiliriz.birde az okuyoruz bence arkadaşlar, denemişimdir kitap okuduğum dönemlerde daha az sıkıntı yaşıyorum

 14. barış said:

  aslında hepizmizin ihtiyacı olan bir şey bu tür testler ama sanırım biraz daha fazla çalışmak gerekiyor bu tür bir kitap veya aylık dergilerde daha yararlı olacağı kanıtındayım aslında tam oalrak inceleme şansım olmadı belkide buna dair bir kitap veya derginizde vardır hepsinden önemlisi her insanın bu tür bir çalışmayı takip etmesi gerekiyor çünkü toplumumuzda çok yaşanılan bir durum kendimizi ifade edememe gibi bir eksikliğimiz var genelde rastlıyoruz otobüs veya toplu taşıma araçlarından insanların iletişim eksikliğinden nasıl kavgaya mehhilli olduğunu belki insanlar arasında iletişim kopukluluğu olmamış olsa daha farklı olucaktı saygılarımı sunarım

 15. harika bi araştırma biraz inceledim bayağı faydası oldu hepinize çok teşekkür ederim

 16. çok güzel bir alıştırma ve makale gerçeken sayenizde kendime güvenim geldi
  size çok teşekürler…

 17. MERHABA

  BENİM İÇİN GÜZEL BİR EĞİTİMDİ.KENDİMİ DAHA İYİ HİSSEDİYORUM.BAZI DURUMLARDA NASIL CEVAP VERECEGİMİ BİLEMİYORUM VE O ANDA AŞIRI DERECEDE CEVAP VERME İSTEĞİ DOĞUYOR İNSANDA.İNŞALLAH SİZLER SAYESİNDE DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIMA İNANIYORUM.TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM….

 18. mustafa SAYLAK said:

  earaştırmanız gayet hoş fakat benim buna karşılık pekde başarılı olduğum söylenemez ben düşünüyorum ki ergenlik çağının içerisinde olmak bu tür şeylerden alıkoyuyo insanı umarım bir gün olmak istediğim yerde olabilmek için gösterdiğim bu uğraşın sonucuna kesin bi şekilde ulaşırım ve yardımlarınızdan ötürü teşekkürler ama ben araştırma yapmaya devam edicem yılmıcam ne olursa olsun

 19. ben hepsıne ıstemedıgın kadar laf soyleyebıliyorum gayet iide oluyor bence bısey yanlıs bu her ortamda olmuoyor bence bu pratıklerı yapmadan once kısının kendıne guvenı gerekır ezık olmıcak anlıyacagın yoksa burda soyler yanlızken gerisi yalan olur

 20. ismail kılıç said:

  alıştırmanız çok hoş bütün hepsini kısada olsa cevaplamaya çalıştım kendimce ama bazen saçmaladım sizlerin bu kelimeler hakkında fikirlerini yazsaydınız daha iyi olurdu benim bu konularda pek yeteneyimin olduğunu sanmıyorum çünkü siz 3 veya 4 kelimelik anlamlar çıkardım ve 30 dediyiz kelimelerin ise en fazla 15 kelimelik yanıtlar verebildim sizin görüşlerinizde olsa daha güzel olacaktı çok teşekür ederim aslında herzaman istemişimdir hazır cevap olmak istemek yetmiyor galiba

 21. cok guzel ve faydali bir alistirma bu. Hazirlayanlardan Allah ragzi olsun. selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: