içimdeki SEN gibi…


Sakarya’nın Korucuk köyünde 1964’te hizmete açılan caminin minberinin yanlış yönü gösterdiği ortaya çıktı. Yanlışlık, köye yapılan yeni caminin kıblesinin farklı bir yönü göstermesiyle anlaşıldı. Sakarya Müftülüğü yetkililerince yapılan incelemede, Korucuk Köyü Camisi’nin kıblesinin sağ tarafa kaydığı anlaşıldı. Müftülüğün açıklamasıyla köylüler şaşkına dönerken, cami içindeki seccade görevi gören halılar yerine, halının üzerine çekilen iplerle gerçek kıble yönü belirlendi. 42 yıllık camide cemaat, 10 gündür doğru kıbleye dönüp namaz kılmaya başladı.


YENİ CAMİ YAPABİLİRİZ

Yanlışlık bununla da kalmıyor. 85 haneli ve 400 nüfuslu köydeki mezarların yönünün de yanlış olduğunu söyleyen 73 yaşındaki Yusuf Arslan, “Gerçeği duyunca yıkıldık. Çünkü bu iinsanlar ibadetlerinde çok duygusal olurlar. Yıllardır biz ibadetlerimizi yanlış yöne doğru yapmışız. Ölülerimizi buna göre defnettik. Yaklaşık 500 kişi yatıyor mezarlıkta. Musalla taşının yönü bile yanlış” diye konuştu. Kıblesi yanlış olan cami için çözüm aradıklarını belirten Arslan, “Yeni cami yapabiliriz. Ya da caminin minberini yeniden doğru olarak inşa edip, bu camide ibadete devam edebiliriz. Ama bize devletin yardım etmesi lazım. Bir an önce bu soruna çözüm bulunsun” dedi. Köylülerden İsmail Topçu (65) ise caminin kıblesinin yapım aşamasında yanlış hesaplandığını belirterek, “Yeni cami yapılmasaydı halen yanlış yöne doğru namaz kılıp ibadet edecektik” diye konuştu.

Yanlış 23 derece
SAKARLA İl Müftüsü Sinan Cihan, caminin ortasına kurulan cihazlarla yaptığı incelemeden sonra, kıblenin 23 derece yanlış yerde olduğunu açıkladı. Müftü Cihan, “Allah yapılan ibadetleri kabul etsin. Bundan sonraki namazlar, yeni kıbleye göre kılınacak” dedi.

Hüseyin CUMALI’nın haberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: