içimdeki SEN gibi…

İnce Nasihatler

 

index1.png

Ey insan, internete sınırsız abone olduğun için sürekli onun başında oturmak zorunda değilsin. Bu sanal takıntın yüzünden aileni de ihmal ediyorsun. Doğumundan hemen sonra yüzünü ilk ve son kez gördüğün küçük bebeğin, az önce bir abajura “baba” dedi. Bundan da rahatsız olmayacak mısın?

Ey insan, saçlar da senin, zevk de senin!.. Kazıtmak istiyorsan tabii ki kafanı kazıtabilirsin. Benim buna hiçbir şekilde itirazım olamaz. Ben sadece süpermarkete her gittiğinde eve mutlaka bir adet saç jölesi ile dönmene itiraz ediyorum. İçinde kazıtılmış bir kafa ve yüzlerce saç jölesi bulunan bir evi anlamlı bulmakta zorlanıyorum doğrusu!

Ey insan, telefonla konuşurken aldığın notları bulamamış olmanın çok basit bir açıklaması var. Sen o notları benim kağıt mendillerimin üzerine yazdın ve korkarım ben de fena halde nezleyim!

Ey insan, çok gezenin değil, çok okuyanın daha fazla şey bildiği konusunda seninle aynı fikirdeyim. Ama bana kalırsa insanın ne okuduğu da önemli. Bunca sene yaptığın gibi sadece seri ilanları okumakta ısrar edersen, korkarım hiç gezmeyenler karşısında bile fazla şansın olmaz.

Ey insan, aynı anda birkaç kanalda birden senin izlemek isteyeceğin programlar yayınlanıyor olabilir. Ama bana kalırsa sen yine de onlardan birini tercih etmelisin. Eve kanal sayısı kadar televizyon almak fikri gerçekten çok pahalı bir fikir!..

Ey insan, sana uçaktan atlamadan önce paraşütünü kontrol etmeni söylemiştim. Bana boşuna yalakalık edip durma! Yere sadece 3000 metre kaldı ve ben paraşütümü seninle paylaşmayı kesinlikle düşünmüyorum!

Ey insan, karşında saatlerce kıpırdamadan durmadığı için köpeğimize böyle kötü davranmaya hakkın yok! Sonuçta o bir köpek ve tabiatı gereği yaptığın işe bir anlam veremiyor. Köpek portresi de yapmayıversen ölür müsün yani!

Ey insan, zaman zaman hepimiz bir şeyleri unuturuz. Ama Kore Savaşı’ndan bu yana kolundaki alçıyı farkedememiş olmana gerçekten inanamıyorum. Bu kesinlikle unutkanlıkla açıklanabilecek bir şey değil!

Ey insan, geçen gün üşenmeyip saydım, anahtarlığında tam 172 adet anahtar taşıyorsun. Bu sayı, evin kapısını her açmaya kalkışında neden yarım saatlik bir süreye ihtiyacın olduğunu açıklıyor kuşkusuz!

Ey insan, bifteğime bu kadar çok püre koymamanı defalarca söyledim sana! Tam onbeş dakikadır çatalımın ucunu pürenin içinde gezdiriyorum ve henüz bifteğin izine bile rastlayamadım. İş mi bu yani!

Ey insan, ben senin evde hayvan beslemene karşı çıkmıyorum, kirpi beslemene karşı çıkıyorum. Mesela kaplumbağa beslemeye razı olsan, onun kanepenin üstünde dolaşmasına kesinlikle karşı çıkmazdım. Bir kirpinin üstüne oturmakla, bir kaplumbağanın üstüne oturmak arasında ciddi farklar olduğunu herhalde sen de takdir edersin!

Ey insan, geceleri sen de bütün diğer insanlar gibi sadece sayıklamakla yetinsen olmaz mı? Her gece uykunda bateri çalmaya kalkışman, benim için her an bir şiddetli geçimsizlik nedeni olabilir!

Ey insan, sen yağmur mevsimi geçtikten sonra yağmurluk aldın diye, ben işimi gücümü burada bırakıp Londra’ya taşınamam. Eğer ille de yağmurluğunu denemek istiyorsan, git duşun altına gir!

Ey insan, sehpanın üstündeki plastik meyveler yerinde yok ve senin karnın ağrıyor. Bundan herhangi bir sonuç çıkarmam gerekiyor mu?

GÖKHAN ÖZCAN

Comments on: "İnce Nasihatler" (2)

  1. resulesevda said:

    Allah razı olsun.Gerçekten ince dokundurmalar.

  2. nihanmiss said:

    çok güzeldi sağolasın:) 🙂 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: