içimdeki SEN gibi…

123ql6zi6.jpg

Asr–ı Saadet’te ticaretle uğraşan bir tacir mü’min vardı. Bu tacir ticaretinde helâlı haramı gözetir, Allah ve Resûlü için bu ticareti yapar, herkesin hakkına riayet ederdi. Çoğunlukla da ticaretini Şam ile Medine arasında gerçekleştirirdi. Çoğunlukla ticaret kervanları ile hareket etmez, tek başına yolculuk yapmayı severdi. Bir alacağını almış, satacağını da satmış ve Şam’dan Medine’ye doğru hareket etmişti. Epeyce yol almıştı ki, baştan aşağı silâhlı bir eşkıya ile karşılaştı. Eşkıya bu mü’min taciri tehdit etti:
“Mallarını şuraya indir, develerini de şu ağaca bağla.”
Mü’min tacir:
“M

allarım senin olsun, beni bırak gideyim.”
“Bugüne kadar soyup da öldürmediğim kimse yok. Senin hem mallarını alacağım, hem de canını.”
“Madem beni öldürmeye kararlısın, senden son bir talebim var.”
“Söyle talebini.”
“Ben müslümanım, abdest alıp, iki rekât namaz kılayım, ondan sonra beni öldür.”
Eşkıya izin verir. Tacir önce abdestini alır, sonra da iki rekât namaz kılar ve ellerini Rabbine açar:
“Ya Vedud!, Ya Vedud! Ya Ze’l–arşi’l–mecid! Ya Mübdi, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Es’elüke bi–nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi–kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi–rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!..”
Mü’min tacirin duası bitmişti ki, çok garip bir hâdise meydana gelir. Birden beyaz bir at üstünde yeşil elbiseli, elinde de harbe olan bir süvari peyda oldu. Eşkıya şaşırmış, ne yapacağını bilemez bir durumda idi. Eşkıya, taciri ve malları unuttu, bu ortaya çıkan süvariye saldırdı. Süvari bir darbe ile eşkıyayı yere düşürdü. Süvari tacire dönerek:
“Öldür bu eşkıyayı” dedi.
“Ben hayatımda kimseyi öldürmedim, insan öldürmeyi hoş görmem, beni bağışla.” dedi. Sonra süvari eşkıyayı bir darbe ile öldürdü.
Tacir sordu:
“Sen kimsin?”
“Ben üçüncü kat gökte duran bir meleğim. Bu adamı öldürmeyi Allahu Teâlâ bana nasip etti. Sen namazından sonra ellerini kaldırıp duaya başladığında, gök kapılarının çalındığını duyduk, öyle şiddetle çalınıyordu ki, mühim bir hâdisenin olduğunu anladık. İkinci defa dua ettiğinde gök kapıları açıldı. Üçüncü defa dua ettiğinde, Allahu Teâlâ, Cebrail’i görevlendirdi. Cebrail şöyle dedi: “Dua eden falan mü’mini kim kurtaracak?” Ben talep ettim ve beni görevlendirdiler. Ey Allah’ın mü’min kulu! İyi bil ki, senin yaptığın bu duayı kim yaparsa Allahu Teâlâ onun sıkıntısını giderir, ona yardım eder.”
Bu hâdiseden sonra mü’min tacir yola koyulur ve Medine’ye varır. Soluğu Kâinatın Efendisinin huzurunda alır ve başından geçen hâdiseyi anlatır. Taciri dinleyen Kâinatın Efendisi şöyle buyurur:
“Muhakkak ki, Allahu Teâlâ sana esma–i hüsnayı telkin etmiş. O isimlerle Allahu Teâlâ’ya dua edilirse, istenen verilir.”

Comments on: "Gök Kapılarını Titreten Dua" (8)

 1. Heya…

  Gotta love msn, very fine stuff. Thank you….

 2. erdoğan aydın said:

  yorum yapılırmı.o güzel dua nın yayınlayanına bunu nasip etmesi bile bir ilahi hikmettir.yayınlayana da okuyanada
  minnet duygularımla.selamün aleyküm eyy güzel insanlar

 3. Duanın tercümesi yapıldı:

  Ey kullarını çok seven! Eyi! Ey Arş-ı Mecid’in sahibi! Ey Mubdiu! Ey yardımcı! Ey dilediğini yapan! Arşının bütün katlarını dolduran yüzünün nurunu istiyorum senden. Ve yine senden istiyorum takdir ettiğin kudretinle; yarattıklarını onunla yarattın. Senden istiyorum rahmetinle, öyle bir rahmet ki herşeyi içine alıyor.
  Senden başka İlah yok ey imdada koşan. İmdadıma koş, imdadıma koş ey imdada koşan.
  Amin.

 4. dua hakkında yorum olmaz..dua ALLAH LA KUL ARASINDA.DUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ.DUA DUADIR..BU DUAYI ARİF PAMUKUN KİTABINDA GÖRMÜŞTÜM GALİBA..

 5. merhabalar;
  bu duanın arapçasınıyayınlayamaz mısınız acaba?

 6. VAY ALLAH RAZI OLSUN BU HİKAYEYİ PAYLAŞAN KARDEŞİMDEN SAĞOL KARDEŞİM….
  beni fişekliyen bi olaydı
  sağol kardeşim…
  Allah sana hem dünyanda hemde ahirette sana merhamet eylesin…
  cümlemizin duasını kabul etsin (AMİN)…

 7. Elif Sayar said:

  S.aleyküm

  Ben bu duayı ararken sitenizi buldum. Duanın kaynağını bulmam gerekiyor. Çünkü duadaki mele’e kelimesinden dolayı duanın tam tercümesini yapamadık. Duanın kaynağını biliyorsanız lütfen bana maille bildirir misiniz? Teşekkürler

  S.a.

 8. süper çok güzel bi hikaye bayıldım şahsen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: